Bir Sanat;Fotoğraf…-Özlem Avcı

BURADASIN

Özlem Avcı Sanatın Yolculuğu sitesi için ”Bir Sanat;Fotoğraf…” yazısını yazdı.Kendisine teşekkür eder, yazısını okumanızı tavsiye ederiz.

Haliograph..Kulağımıza ne kadar tanıdık gelen bir kelime değil mi?Oysa baktığımızda oluşumu, tarihe verilen tatlı bir selam gibi yüzümüzü gulumsetiyor.Joseph Nicephore Niepce emekli bir subay ve dünyada bilinen ilk fotoğrafın da sahibi.Fotografcilik sanatının gelişimine ışık tutacak bu önemli kare ise bir güvercin yuvasının görüntüsüyle başladı..Çekilen bu fotoğrafa ise Haliograph adi verildi.

Sanatı n belki de en eğlenceli dalı olan,fotografciligin günümüzde telefonlarla cokda yaygınlaşması ilk fotoğraf makinası icadının gizemini yok edemez elbette.ilk fotograf makinesi önü mercekli bir kutu olup, ışık gecirmiyordu.Fotografcilikda devrim ise, negatiflerle günümüze doğru gelişerek ilerledi.

Işık yardımı ile hayata bırakılan izler …Fotoğrafçılıgin kelime anlamı bu kadar kısa olsa da neyin fotoğrafını çekmek istersiniz dendiğinde hayata bırakılan o kadar çok iz vardır ki. ..Denize olduğu kadar özgürlüğe sevdalı martıların vapur kenarından uzatılan simidi yakalayisindaki hapsolus…Gõğün cümbüş renginin, bir sabahın bir aksamın en tatlı randevusunu planladigimiz doğuşu ve batışı güneşin,ve sayamadígim bir çok an Hayattayken hepimiz, mutluluk olsun sebebi her fotoğrafın…

FOTOĞRAF

Dört kişi parkta çektirmişiz,

Ben, Orhan, Oktay, bir de Şinasi…

Anlaşılan sonbahar

Kimimiz paltolu, kimimiz ceketli

Yapraksız arkamızdaki ağaçlar…

Babası daha ölmemiş Oktay’ın,

Ben bıyıksızım,

Orhan, Süleyman efendiyi tanımamış.

Ama ben hiç böyle mahzun olmadım;

Ölümü hatırlatan ne var bu resimde?

Oysa hayattayız hepimiz.

Melih Cevdet ANDAY

Bu Yazi Toplam da 191 okundu


Bu Yaziyi Paylaş :

Bir Sanat;Fotoğraf…-Özlem Avcı Konusuna Ait Etiketler

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?


TemaHex