Kadınlar Dünya’yı değiştirir

BURADASIN

Bilimden politikaya, edebiyattan felsefeye birçok alanda ilklere imza atan kadınlar, dünyada büyük değişimlere imza attı. 8 Mart, o kadınları bir kez daha akıllara getirdi.

ABD’nin New York kentinde 151 yıl önce bir tekstil fabrikasında çok ağır koşullarda çalışan kadınlar, greve başladı. Yaklaşık 40 bin işçi, daha iyi koşullarda çalışma, 10 saatlik iş günü, eşit işe eşit ücret talep ediyordu. Grevin ilk günü, 8 Mart 1857’de fabrikada çıkan olaylarda, şüpheli bir yangın başladı. Alevler, 129 kadının hayatına mal oldu.

Sosyalist Enternasyonal Örgütü’nün girişimiyle ilk defa 1911’de Almanya ve İsviçre’de “Dünya Emekçi Kadınlar Günü” adıyla anılmaya başlanan gün, 1975’te Birleşmiş Milletler (BM) nezdinde de kabul edildi.

Birleşmiş Milletler’in öncülüğünde kutlanan bu gün, kadınların erkeklerle eşit haklara sahip olması, hayatlarını daha iyi koşullarda sürdürmesiyle gündeme gelirken, tarih boyunca birçok kadın farklı biçimlerde tüm dünyayı değiştiren eylemler yaptı ve büyük başarılara imza attı.

8 Mart Dünya Kadınlar Gününüz Kutlu Olsun…

İyi ki varsınız….

Kaynak:AA

Bu Yazi Toplam da 149 okundu


Bu Yaziyi Paylaş :

Kadınlar Dünya’yı değiştirir Konusuna Ait Etiketler

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?


TemaHex