TATİLDE İZLENEBİLECEK 10 SANAT FİLMİ

 Caravaggio (1986)

 Barok sanatının ilk büyük sanatçısı olan Michelangelo Merisi da Caravaggio’nun yaşamını, ressamın çizimleri üzerinden anlatan bu film Derek Jarman tarafından 1986 yılında yayınlandı.

(IMDb:6,7)

İnci Küpeli Kız (2003)

Hollandalı barok ressam Johannes Vermeer’in, kuzeyin Mona Lisa’sı olarak bilinen İnci Küpeli Kız tablosunu bilmeyen yoktur. Tracy Chevalier adlı yazar 2000 yılında bu tabloyu, ressamı ve Griet adlı kızı konu alan bir kitap yazdı. Bu kitap 2003 yılında Peter Webber yönetmenliğinde aynı isimle beyaz perdeye aktarıldı. Filmin başrollerinde ise Scarlett Johansson ve Colin Firth yer alıyor.

(IMDb:7,0)

 Büyük Gözler (2004)

Bir Tim Burton’ eseri olan film büyük gözlü çocuk resimleriyle tanınan Margaret ve Walter Keane’in hayatını anlatıyor. Margaret Keane’ni canlandıran Amy Adams, filmdeki performansıyla En İyi aktris Altın Küre ödülüne layık görüldü.

(IMDb:7,0)

Acı ve ilham (1965)

Acı ve ilham (1965)Irving Stone’un 1961 yılında çıkardığı aynı adlı eserinden uyarlanan Acı ve İlham, Papa II. Julius’un kendisi için kalıcı bir eser bırakmak amacıyla ünlü heykeltıraşı Michelangelo’yu görevlendirmesini konu ediniyor.

(IMDb:7,2)

Ölmeyen insanlar (1956)

Hollandalı ünlü ressam Van Gogh hakkında çekilmiş birçok film olmasına ragmen, kendinden en çok söz ettiren film; Vincente Minnelli ve George Cukor’un yönettiği Ölmeyen İnsanlar. Kirk Douglas’ın Van Gogh’u canlandırdığı film, ünlü sanatçının yalnız hayatını ve nasıl ressam olduğunu anlatıyor.

(IMDb:7,4)

Frida (2002)

Sürrealizm denildiğinde akla ilk gelen isimlerden olan Meksikalı ressam Frida Kahlo’nun hayatını ve sanatını anlatan bu eserde, Kahlo’yu Salma Hayek canlandırıyor.

(IMDb:7,4)

Amadeus (1984)

Wolfgang Amadeus Mozart ile Antonio Salieri’nin hikayesini anlatan Amadeus tam tamına 8 dalda Oscar ödülü kazandı. Klasik müzik hayranı değilseniz bile Miloš Forman’ın yönettiği bu filmi izledikten sonra, klasik müziğe bakış açınız kesinlikle değişecektir.

(IMDb:8,3)

Van Gogh (2010)

Van Gogh (2010)

Ünlü ressam Van Gogh, trenle yaptığı gezinti sırasında gittigi köyde köy doktorunu ziyaret eder. Sanata son derece önem veren birisi olan köy doktoru Doktor Gachet, Van Gogh’u evini şereflendirmesi için davet eder. Van Gogh kabul ettiğinde ise sıradışı gelişmeler yaşanmaya başlar. Van Gogh, doktorun güzeller güzeli kızını modeli olarak kullanır ve zamanla aralarında bir ilişki başlar. Ancak ünlü sanatçının tek sorunu bu değildir. Özel hayatı son derece debdebeli ve sorunlu olan ressam, anbean tükenmektedir.

(IMDb:8,2)

 Modigliani (2004)

Çizdiği resimlerin gözlerini boş bırakarak imzasını atan ve rakiplerinin aksine resimlerinin satılmasını umursamayan zamanın zengin ressamlarının aksine beş parasız bir şekilde  yaşayan Modigliani filmde, sosyetenin övgülerine rağmen onların ruhsuzluğunu yüzlerine en uygunsuz şekilde vurmaktan da geri durmayan fütursuz bir kişilik olarak karşımıza çıkıyor.

(IMDb:7,4)

Pollock (2000)

20. yüzyıla damgasını vuran  biri olan Jackson Pollock, dışavurumculuğa yeni bir boyut getirmesiyle tanınıyor. Biyografi tarzında çekilen filmde Pollock’u canlandıran Ed Harris aynı zamanda filmin yönetmeni.

(IMDb:7,0)

About

You may also like...

Your email will not be published. Name and Email fields are required