Araştırma Görevlisi Olmak ve Kadro Sorunları

Üniversitelerde Araştırma Görevlisi olarak görev yapmak veya araştırma görevlisi olmak her ne kadar dışarıdan çok cazip görünse ve ideal bir meslek gibi düşünülse de kendi içerisinde bir çok problemi barındırmakta veya problemi çekmektedir. Bunlardan bir taneside kadronun niteliğidir.

Dünyada ve ülkemizde her şey yolundayken araştırma görevliliği için üç tür kadro bulunmaktaydı. Bunlardan birincisi YÖK/ÖYP kadrosu, ikincisi Fakülte Kadrosu  üçüncüsü ise baş belası olan 50d kadrosudur. Peki bu kadroların ne getirisi vardır şimdi onlara değinelim;

ÖYP Kadrosu

Bilindiği üzere Öyp kadrosu aslında en şeffaf ve adaletli bir kadro türüdür. Almış olduğunuz dil, ortalama ve ales puanlarının ortalaması ile açılan ÖYP kadrosuna başvurulur. Puan ortalamanız iyi ise sıralamaya girer ve kadroya atanırsınız. Bu kadroda herkesin puanı açık ve nettir. Hile ve referans işi yoktur veya sizi etkilemez (eğer dil veya ales için arka planda bir başka oyun yoksa). Kadro garantiniz vardır. Kimseyle işiniz ve derdiniz olmaz, doktora sonrası kadronuz hazırdır. Kısacası kimseye eyvallahınız olmaz. Ancak, darbe (hain) girişiminden sonra ÖYP sistemi tamamen kaldırılmıştır. Bu sebeple ÖYP’li arkadaşlar, uyandıkları ertesi gün işsiz kalmışlar, bölümlerinden veya üniversitelerinden kovulmuşlardır. Bazı arkadaşlar ise 33/a veya 50d olarak adlandırılan kadrolara kaydırılmış ve mesleklerine devam etmişlerdir.

 

33a- Fakülte Kadrosu:

Fakülte kadrosu şuan için en sağlam kadrodur. Dr. Öğr. Üyeliği kadrosundan bile daha garantidir. Dr. Öğr. Üyeliğinden iyi olmasının sebebi ise 4 yılda bir yapmanız gereken veya yapmak için zorlanan çeşitli kriterlerleri tamamlamakla uğraşmazsınız. Eğer Üniversite tarafından yeniden atama kriterlerini tamamlamazsanız sözleşmeniz yenilenmez ve kapı dışarı olabilirsiniz. 33a’da ise doktoranız bittiğinde işsiz kalmaz, kadro açılana kadar 33a kadrosunda kalarak mesleğinize devam edebilirsiniz. Bu süreç sizin dr. öğr. üyeliği kadrosuna girene kadar devam eder. Tabi burada dr.öğr. üyeliği içinde belirtilen kriterleri koşulsuz sağlamanız gerekmektedir ki bu ayrı bir başlıktır. Kısacası 33a kadrosuna girdiğinizde önünüzü görebilir, işsiz kalma korkusu ile tedirgin olmaz geleceğinizi daha rahat planlayabilirsiniz. Buradaki tek problem doktora bittikten sonra size dr. öğr. üyeliği kadrosunun açılmasını beklemektedir.

50d kadrosu

Üniversitelerde en problemli, slave dediğimiz kadro türüdür. Yukarıda belirtilen kadrolardaki gibi bir garantiniz yoktur. İşiniz gücünüz rast gitti Allah’ta size yürü ya kulum dedikten sonra es kazara üniversitede 50d kadrosu açıldı ve sizde bu kadroya yüksek lisansta iken girdiniz diyelim. Yüksek Lisans’tan başlatıyorum. Çünkü bu aşamadayken girdiğinizde önünüzde en fazla  7-8 yıl işinizin olacağı ön görülebilir. 50d kadrosunda tıpkı 33a da olduğu gibi her yıl sözleşme yapılır. Ancak aradaki fark, uzatmanız bölüm başkanı ve danışmanınız tarafından imzalanmadığında işiniz son bulmuş demektir. Tabi imzalanmaması içinde çeşitli sebeplerin ortaya konulması gerekir. İmzalanmadığı gün sizin için problemler baş göstermeye başlar.

50d’de yüksek lisans tezinizi, bölümün doktora programını açtığı zamanla denk getirmeniz gerekiyor. Çünkü, doktoranın başvurusundan önce veya sonra tezi savunduğunuzda ilişiğiniz doğrudan kesilir ve kadronuz düşer. Bu nedenle tezininiz savunduğunuz gün doktoraya başvurmuş olmalısınız. Bu iki olay, iyi takip edilmelidir. Açılan doktoraya başvurduğunuzda, diğer kadrolarda olmadığı gibi doktora bilim sınavına tabi tutulursunuz. sınavı geçtikten sonra doktoraya başlabilirsiniz. Velev ki başarsızı oldunuz yine kadronuz doğrudan kesilmektedir. (Bu sınav olayı üniversiteden üniversiteye farklılık gösterebilir.) Doktora’nın ders dönemi bittikten sonra yeterlik aşaması söz konusudur. Eğer iki sınavda başarısız olursanız doktoradan atıldığınız gibi kadronuz da kesilir. Bu husus 33a da şu şekildedir. Doktora yeterlik sınavında başarısız olursanız doktoranız biter ama işiniz devam eder, daha sonra sil baştan tekrar doktoraya başlar hayatınıza devam edersiniz. Her şey yolunda gitti, yüksek lisans tezinizi savundunuz hemen doktoraya girdiniz, yeterliğinizi verdiniz, bu saatten sonra seneler sizin aleyhinize işlemeye başlar. Çünkü her geçen bir sene, sizin işsiz kalmaya bir sene daha yaklaştığınızı gösterir. Ayrıca, sizin yapmanız gereken bir sürü iş vardır. Dr. öğr.üyeliğinin kriterleri tamamlamanız için çeşitli ve zor çalışmalar, bir yandan teziniz, bir yandan bölüm işleri varsa fakülte işleri, kısacası yedi düvele karşı vermeniz gereken bir mücadele….

Sonuç olarak 50d kadrosu garantisi olmayan önünüzü göremediğiniz bir programdır ve kendi içerisinde bir çok problemi barındırmaktadır. Bu demek değilki 50d kadrosuna girmeyin, iş yapmaz. Şuan için ülkemizde açılan tek kadro türüdür. Bu sebeple akademisyen olmak ve buna araştırma görevliliğinden başlamak istiyorsanız kısaca değinmeye çalıştığımız bütün meseleleri, hatta daha fazlasını kabullenmeniz gerekmektedir. İllaki her zaman işsiz kalacaksınız diye tamamen olumsuz bir hava da estirmek yersizdir. Fakat olayın özeti stresli geçen ve sonunda kadro için işsiz bekleyeceğiniz yıllar genç arkadaşlarımızı beklemektedir. Bu nedenle 50d sorunu diye bir başlık söz konusu olmuş ve çeşitli mecralarda dile getirilmeye çalışılmıştır. Bunu her mecrada dile getiren hocalarımıza da buradan teşekkürlerimizi sunuyoruz.

En kısa sürede bu problemin çözülmesi dileğiyle…

 

 

About

You may also like...

One thought on “Araştırma Görevlisi Olmak ve Kadro Sorunları

Your email will not be published. Name and Email fields are required