Taza Camii

Fas’ın Taza kentinde bulunan yapı, 2 farklı evreye sahiptir. İlk olarak Muvahidler döneminde Abdülmü’min tarafından 1142 tarihinde yaptırılmıştır. İlk yapıldığında oldukça küçük ebatlarda tasarlanmıştır. Transept planlı bir harim mekânı ile küçük bir avludan meydana gelmektedir. Avlunun 2 yanında birer revak ibadet mekânında ise kıble duvarına dikey 7 sahın yer almaktaydı.

Meriniler döneminde Ebu Yakub tarafından 1291 yılında eski yapı genişletilmiştir. Harim kısmında kıble duvarı ileriye doğru büyütülmüştür.

Dikey sahınlara 3 er kemer eklenmiş kıble duvarına bitişik olarak paralel bir sahında ilave edilerek transept kurgu elde edilmiştir. Ayrıca avlunun etrafındaki revak sayıları da birer artırılmıştır. Kuzey köşede kare kesitli bir minare yer almaktadır. K. batı yönündeki girişte dükkanlarla birlikte ileriye doğru kaydırılmıştır. Mihrap önü kısmı paralel ve dikey orta sahının kesiştiği noktada kubbeye yer verilmiştir. K. Afrika bölgesinde ki kubbeler gibi kaburgalı tarzda ele alınmıştır. Mukarnas dolgulu tromplarla kubbeye geçiş sağlanmıştır. Ayrıca kubbenin altındaki bölümlerde kuşaklar halinde süsleme ve yazılar vardır. Mağrib üslubunun baskın olduğu bir yapı olması bakımından önem teşkil etmektedir.

About

You may also like...

Your email will not be published. Name and Email fields are required