Contemporary İstanbul’da yaşanan saldırı için açıklama yapıldı

Contemporary İstanbul’un Lütfü Kırdar Kongre ve Güzel Sanatlar Merkezi’nde gerçekleşen saldırı üzerine açıklama yapıldı.

Ressam Ali Elmacı’nın Osmanlı padişahı 2. Abdülhamid’in yüzünü kadın bedeni formundaki bir heykele resmetmesine tepki gösteren grup heykelin kaldırılmasını talep ederken, eser sahibi Ali Elmacı “Taşkınlık yapmaya çok müsait bir gruptu ve orada tatsızlık yaşansın, olay büyüsün istemediğim için evet, heykeli standı basan grubun talebi üzerine kaldırdım.” açıklamasında bulundu.

sanatci-abdulhamit-resimli-heykelini-contemporary-istanbul-dan-cekti

Contemporary’den basın açıklaması yapıldı. İşte o açıklama:

“Kamuoyunun dikkatine…
Contemporary İstanbul’da sergilenen bir heykele yönelik bugün bir saldırı gerçekleştirildiği yolunda sosyal medya ve bazı internet sitelerinde yayılan haberlere ilişkin kamuoyunu doğru bilgilendirme zorunluluğu doğmuştur.
İstanbul Kongre Merkezi ve Lütfi Kırdar Uluslararası Kongre ve Sergi Sarayı’nda gerçekleştirilen çağdaş sanat fuarına Şili’den katılan Isabel Croxatto Galleria’nın önüne gelen bir grup, sergilenen bir heykele karşı hassasiyetlerini bildirerek, kaldırılmasını talep etmiştir. Galerinin sahibi İsabel Croxatto da, fuarın kapanış saatine denk gelen bir zamanda gerçekleşen bu talep üzerine heykeli alandan kaldırmıştır.
Ancak olayın duyulmasının ardından galeriye gelen Contemporary İstanbul Yönetim Kurulu Başkanı Ali Güreli, kaldırılan eseri tekrar yerine konulmasını sağlamıştır. Söz konusu heykel, fuarın kapanışına kadar yerinde sergilenmeye devam edecektir.
Saygılarımızla”

You may also like...

Your email will not be published. Name and Email fields are required