Beklenen atamalar hayal mi oldu?!!!

CHP İstanbul Milletvekili Ali Şeker,dönemin başbakanı Ahmet Davutoğlu’nun “Kültürel Kalkınma Eylem Planı” kapsamında bin 200 gencin müze ve ören yerlerinde istihdam edileceğini bildirmesine rağmen istihdam edilen kişilerin muhasebe, büro yönetimi, maliye gibi tanımda belirtilen yetkinlikten uzak kişiler olduğunu söyledi.

CHP İstanbul Milletvekili Ali Şeker yaptığı açıklamada;”Müze ve ören yerlerinin, sergilenen eserlerin tanıtımı ve ziyaretçilere yardımcı olunması gibi uzmanlık gerektiren, istihdama konu olan işin amacına uygun yürütülmesine engel bir durumdur” dedi.

İstihdama konu olan işin tanımında belirtilen yetkinliğine sahip arkeoloji, sanat tarihi, tarih, müzecilik, turizm, vb. bölümlerden mezun binlerce insanın işsiz beklediğini belirten Şeker, işe alınanların konuyla ilgisiz meslek gruplarından seçilmiş olmasının kurumlara olan güven ve meslek ahlakı konularında olumsuz düşüncelere neden olduğunu vurguladı.

CHP İstanbul Milletvekili Ali Şeker Başbakan Binali Yıldırım’a şu soruları yöneltti:

– İşe yerleştirdiğiniz bin 200 genç arasında arkeoloji, sanat tarihi, tarih, müzecilik, turizm bölümlerinden mezun kaç kişi vardır?

– İşe alınacak gençleri seçmek için oluşturduğunuz mülakat heyetlerinde yeterli uzman var mıydı? Elemeleri nasıl yaptınız?

– İstihdam edilecek kişilerle ilgili olarak İş-Kur müdürlüklerine AKP il ve ilçe başkanlıklarından işe alınacaklar listesi gönderilmiş midir?

– Kültürel Kalkınma Eylem Planı ve bu kapsamdaki istihdam programının verimliliğini denetleyecek herhangi bir birim oluşturulmuş mudur?

– Müze ve ören yerlerinin tanıtımı ve gelen turistlere yardımcı olunması işini; bu işi aldıkları eğitim ışığında mesleki yetkinlikle yapabilecek ilgili bölümlerden mezun kişilerin başvurularıyla kısıtlamak yerine neden 18 yaşını geçen ve işsiz olan herkesin başvuracağı şekilde ilana çıkılmıştır?

– İstihdam edilen kişilere işin niteliğine yönelik herhangi bir eğitim verilmiş midir?”

Milletvekilimize atama bekleyen meslektaşlarımızın sesi olduğu için teşekkür ederiz.Başbakan ve yetkililerden gerekli açıklamalara bekliyoruz.

ali-şeker1

You may also like...

Your email will not be published. Name and Email fields are required