BİZANS SURLARINI YIKAN ‘ŞAHİ TOPLARI’-Elif Özcan

Elif Özcan Sanatın Yolculuğu için BİZANS SURLARINI YIKAN ‘ŞAHİ TOPLARI’ yazısını yazdı.Kendisine teşekkür eder,yazısını okumanızı tavsiye ederiz.

BİZANS SURLARINI YIKAN ‘ŞAHİ TOPLARI’

 

Eşsiz deha Fatih Sultan Mehmet Han…En büyük amacı İstanbul’u fethetmek olan Fatih, amacına ulaşabilmek için gecelerce çalışmış ,yüzlerce kitap okuyarak dehasını konuşturmayı başarmıştır. İstanbul’un o güne dek kimsenin yıkamadığı surları  yıkmak isteyen Fatih, çizimlerini bizzat kendi yaptığı toplarla asra damgasını vurmuştur. O dönemde Bizans hizmetinde bulunan Urbain  isimli Macar mühendise döktürmüş olduğu ‘ŞAHİ TOPLARI’ İstanbul’un fethinde çok önemli rol oynamıştır. Macar asıllı mühendis çok iyi bir top döküm ustası olmasına rağmen, balistik konusunda pek bilgisi yoktu .Balistik konusunda planları Fatih Sultan Mehmet hazırlayıp çizimlerini yapmıştır. Şahi Topunu Hayreddin , Muhlisiddin ve Urbain ustalar birlikte çalışarak  dökmüşlerdir.

Bizans surları her ne kadar yıkılamaz görünse de Fatih’e göre imkansız(!) değildi. Öyle büyük öyle güçlü bir top yapacaktı ki ,karşısında hiç bir sur duramayacaktı.Nitekim de öyle oldu.Toplamda 3 ayda dökülen bu topun uzunluğu 5,5 metre,dış çevresi 2,74 cm ,ağırlığı 18 ton kadardır..’ŞAHİ TOPU’ tanesi 544 kg olan gülleler atıyor,bu gülleler 1,883 km mesafeye giderek 1m83 cm derinliğinde toprağa gömülüyordu.Topun sesi 24 km uzaklıktan duyulabiliyordu.Şahi toplarnın atış denemeleri  döküldüğü yer olan Edirne’de yapılmıştır.Urbain ‘in döktüğü toplar toplamda 2 ayda İstanbul’a getirilebilmiştir.

    Şahi topları İstanbul’un fethinden sonra Çanakkale savaşında da kullanılmıştır.Çanakkale ‘de İngilizler’e ait 6 gemiyi batıran Şahi Topuna hayran olan İngiliz General Lefray,1856’da bu topun kendilerine satılmasını istemiştir.Ama bu satış işlemi gerçekleşememiştir. Bunun üzerine 1868’de padişah Abdülaziz Avrupa seyehatinde bu topun İngiltere Kraliçesi Victoria’ya verilmesini istemiştir. Şuan İngiltere’de sergilenen ve ‘Şahi Topu’olarak bilinen ama aslında haşmetli görüntüsünden başka benzerliği olmayan top,Fatih’in döktürdüğü İstanbul’un fethinde bulunan Şahi Topu değildir…Gerçek Şahi Topu’nun da nerede olduğu hala bilinmemektedir.

 

ELİF ÖZCAN

You may also like...

Your email will not be published. Name and Email fields are required