Çin‘deki Türk Piramitleri-Elif Özcan

Elif Özcan Sanatın Yolculuğu için ”Çin‘deki Türk Piramitleri” yazısını yazdı.Kendisine teşekkür eder,yazısını okumanızı tavsiye ederiz.

Çin‘deki Türk Piramitleri

Türkler!Cihan hakimiyeti kurmuş olan Türkler!

Yüzyıllar boyunca dünyanın her yerine göç etmiş,sanatını yaşayış biçimini gittiği yerlere götürebilmiş ve oralara yayabilmiş tek millet!

Uygur Türklerinin yaşadığı yerlerden Çin’in orta kesimindeki Şaanşi eyaletinin başkenti Şian şehrinin 100 km yakınında bulunan piramitler dünya tarafından hep merak konusu olmuştur.’Beyaz Piramitler’ ya da ‘Türk Piramidi’diye de bilinen piramitlere girişin  yasaklanması da ayrı bir tartışma konusudur.

    Çin’in utanç kaynağı olan Çin Seddini bile turist çekmek için kullanıldığı gerçeği varken,nasıl oluyor da böylesi önemli bir yapının gizlenmesi adeta üzerinin örtülerek unutturulmaya çalışılması söz konusu olabiliyor.Çin ‘in ısrarla kendilerine ait olduğunu söyledikleri ‘Beyaz Piramitler’’in araştırılmasına izin verilmiyor.

Geçtiğimiz yıllarda piramitlerin içine yaşlı bir Çinli ile gizlice giren ilk Türk araştırmacı yazar Oktan Keleş,piramitlerdeki mataryellerin Türk tarihi açısından büyük önem arz ettiğini ve konunun uzmanları tarafından incelendiğinde tarihin yeniden yazılacağını söylemesi gözlerin yine Türk Piramitlerine çevrilmesine sebep olmuştur.Araştırmacı yazar,bulunan sembol,heykel ve tabletlerin Türklere ait olduğunu kaydetti.Piramidin içinde mumyalanmış bir mezar olduğunu ve başındaki taşlarda ‘ay yıldız ve kurt başları’gördüklerini söyledi.

       Tarihte bilinen bir gerçektir ki;Türkler’in ölülerini ahiret inancına göre toprağın altına kubbemsi bir yapı içine gömerek mezar haline getirmişlerdir.Bu piramit mezarlar da aslında gerçeğin ne olduğunu tam olarak yansıtabilmektedir.

     Çift boynuzlu granit taştan üç metrelik bir baş figürünün de oradaki yaşlı Çinli rehberin  söylemesine göre ‘O sizin atanız Oğuz Kağan ‘ın temsili  suretidir’denmesi kafadaki soru işaretlerine  bir tane daha eklenmesine yol açmıştır.

    Piramitlerin üzeri şimdilerde yeşillendirilmiş ve dikkatlerin üzerine çekilmesi bir nebzede olsa engellenmeye çalışılmıştır.İrili ufaklı 100 civarında olduğu belirtilen,söz konusu piramitlerin kime ait oldukları ve içindekiler hakkında kesin bir bilgi olmamakla beraber gerçeklerin de saklındığı apaçık bir gerçektir.

 

ELİF  ÖZCAN

You may also like...

Your email will not be published. Name and Email fields are required