Kültür ve Turizm Bakanlığı 2018 yılı bütçesi kabul edildi

Kültür ve Turizm Bakanlığı 2018 yılı bütçesi TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda kabul edildi.

Kültür ve Turizm Bakanı Prof.Dr.Numan Kurtulmuş yaptığı konuşmasında;Rami Kışlası projesinin devam ettiğini söyledi.Bu proje bittiğinde 7 milyon kitabın yer aldığı bir kütüphane olacak.Kuleli Askeri Kışlası müze olacak.İstanbul Arkeoloji Müzesi restorasyonu en yakın zamanda  bitirilecek.Gülhane’de  “Bilimler Tarihi
Kütüphanesi” oluşacak.2019 yılında 19 yeni müze yapımı ve yenileme projesine ek olarak 43
uygulama işiyle toplam 62 müzede çalışmalar devam ediyor ve sözü edilen bu çalışmaların 2019 yılında tamamlanmasını planlıyoruz.

Sürekli olarak takip ettiğimiz bir başka alanımız ise yurt dışına kaçırılan tarihî, kültürel varlıklarımızın ülkeye geri getirilmesidir. Şu anda 2017 yılında toplam 44 tarihî eserin iadesi sağlandı. 56 eserin de iade edilmesiyle ilgili çok yakın yani hafiye gibi takibi yapılıyor. En son, biliyorsunuz, Christie’s Müzayede Salonunda müzayedeye çıkmak üzere olan Mustafa Efendi’nin oğlu 16’ncı yüzyılın büyük hattatlarından Şeyh Hamdullah Efendi’nin el yazması Kur’an-ı Kerim’inin orada müzayede yapılmasından vazgeçmek zorunda kaldılar, geri çektiler, şimdi o eserin de takipçisiyiz. Ümit ederim ki Türkiye’ye getirmek mümkün olur.dedi.

Bakanlığımız 2018 yılı bütçesi -yine bağlı kuruluşlar ve ilgili kuruluşlar dâhil- 3 milyar 997 milyona çıkmıştır.

Hayırlı olsun…

You may also like...

Your email will not be published. Name and Email fields are required