Maltepe’nin simgesi Bakireler Anıtı yeniden canlanıyor

Anıtın eski ihtişamlı günlere döndürülmesi için kolları sıvayan belediye, ilk yapıldığında kıyıdan 50 metre açıkta bulunan, şimdi ise bir marketin otoparkında kalan simge yapıyı hayata döndürmeye hazırlanıyor.

Bakireler Anıtı,bir Maltepe aşığı olan ve Osmanlı Hava Kuvvetleri’nin kurucusu Süreyya İlmen (Paşa) (1874-1955)tarafından Süreyya Plajı’nın ve Maltepe’nin sembolü olması için yaptırıldı. 1953 yılında açılan tapınak, ilk yapıldığında kıyıdan 50 metre uzaklıkta, denizin ortasındaydı. Eski Yunan mitolojisinde, evlenmek isteyen genç kızların Bakireler Anıtı’nı ziyaret ettikleri efsanesinden esinlenerek yapılan bu simgesel tapınak yaklaşık iki-üç metre çapında, altı direk üzerine oturtulmuş yuvarlak bir kubbeden oluşuyor. Günümüzde bir süpermarketin otoparkının ortasında durmaktadır bulunan anıtın benzeri Karacaahmet Mezarlığı’nda bulunmaktadır. S.Ö. adındaki bir genç kızın 1915-1947 yılları arasında yaşayıp genç yaşta hastalanıp vefat etmesi üzerine o yıllarda yaptırılmıştır. Süreyya İlmen Paşa’nın da tanıdığı Üsküdar’ın tanınmış zengin ailelerinden birinin kızına ait olan bu mezar, Süreyya Plajı anıtı ile tıpatıp aynı. Bir farkı ortasında genç kızın kabri var.

Maltepe’nin simgesi olan anıt, sahilinin doldurulmasından kara kısmında kaldı.Anıt, 80’li yıllarda yapılan sahil dolgusu ile sahil yolunun iç tarafında kaldı. Zamanla anıt, kentsel yapılaşma arasında gözden kaybolurken, anıtın ortasında bulunan kadın heykeli ise kırılarak yok edildi. Yıllardır insanların yanından geçerken bile ne olduğunu bilmediği anıt yakın zamanda tekrar ihtişamlı görüntüsüne kavuşacak.

Kaynak:Maltepe Belediyesi

You may also like...

Your email will not be published. Name and Email fields are required