Mısralar, Manastırlar, Köprüler-Harika Birgin

Harika Gökçe Birgin Sanatın Yolculuğu için ”Mısralar, Manastırlar, Köprüler” yazısını yazdı.Kendisine teşekkür eder,yazısını okumanızı tavsiye ederiz.

Mısralar, Manastırlar, Köprüler

Yılın bazı dönemlerinde-öğretim yılı başlarken- zihinlerden geçen bazı mısralar vardır..Mesela “Korkma!” diye başlar, engin denizler gibi bendini aşarak bir tutku ile  süregider.

İstiklal Marşı vatan,millet ve bayrak sevgisiyle öylesine iç içedir ki; hiç bir mısra ve kelime hedefinin dışına taşınamaz özelliktedir.
Kelimeler ancak lugatteki anlamlarıyla açılımlara izin verirler; kıtalar içindeki anlamına ise, özgürlük vurgusu ile tam bir itaat halindedirler.
“korkma” kelimesini lügatlerden,psikolojiden ve çağ süreçlerinden süzmek de bir gerekliliktir.
Çünkü insanların değişik korkuları vardır.Ve korkularının bazen ne kadar doğal ve olası; bazen de gerçekleşme  ihtimalinin ne kadar da sıfırın altında  olduğunu göremeyebilmektedirler.
Yalnızlık ve tecrübesizlik bu korkuları tetiklemektedir.
Yalnız bir hâlde bir şehirde minareler,köprüler,saat kuleleri,manastırlar,siluetler bir aidiyet duygusu ile bireyi sarmalayabilir. Bu bakımdan bir tekkenin kapısından girmek,eski bir bilim üssünün misafiri olmak,İnsanı tamamlayıcı bir yan olabilir.Belki de o devasa sanat eserleri bunun için vardır.İnsana birşey fısıldar: Yalnız değilsin!…
Korkularınla, umutlarınla,acılarınla,hayat yolculuğunun kıvrımlarınla yalnız değilsin…
Harika Birgin

You may also like...

Your email will not be published. Name and Email fields are required