Osmanlı İmparatorluğu’nun Paşa Ressamı Şeker Ahmet Paşa

Osmanlı İmparatorluğu’nun ressamı, askeri ve bürokratı olan Şeker Ahmet Paşa’nın asıl adı Ahmet Ali’dir.

İstanbul’un Üsküdar semtinde doğdu. Harbiye Mektebi’nde aldığı anatomi ve perspektif dersleri ile resim yeteneğini geliştirdi.Sultan Abdülaziz tarafından Paris‘e gönderildi.Paris Uluslararası Fuar sergisinde resimleri sergilendi (1867). Resimleri Salon’a kabul edildi (1869, 1870)Sultan Abdülaziz, Avrupa gezisi sırasında sergideki resimleri gördü.Şeker Ahmet Paşa yurda dönünce Sultan Abdülaziz paşayı  kolağası rütbesiyle Sultanahmet’teki Sanat Mektebi’ne resim öğretmeni olarak atadı.

Osmanlı’da açılan ilk resim sergisini Sultanahmet’teki Mekteb-i Sanayi’de Türk ve yabancı ressamların eserlerinden oluşan bir resim sergisiyle açmayı başardı.Şeker Ahmet Paşa, Abdülaziz’in takdirini kazanarak, padişah yaverliğine atandı. Bu görevi sırasında manzara resimlerinden uzaklaştı ve İstanbul Mercan‘daki konağındaki işliğinde (atölye) natürmort çalışmaları yaptı. 1884’te Mirliva (Tuğgeneral), 1890’da da Ferik (Tümgeneral) rütbesine yükseldi.

Şeker Ahmet Paşa’nın başlıca eserleri;Karpuz Dilimli ve Üzümlü Natürmort, Ağaçlar Arasında Karaca, Manolya ve Meyveler, Talim Yapan Erler, Manzara, Tepe Üzerindeki Kale’dir.

Şeker-Ahmet-Paşa-Kavun-Naturmort-1895-Yağlıboya-43x60

 

As the banner on their main page indicates, edmodo positions itself as homework-writer.com a private communication platform built for teachers and students

You may also like...

Your email will not be published. Name and Email fields are required