Pablo Picasso

Tam adı ile Pablo Diego José Francisco de Paula Juan Nepomuceno María de los Remedios Cipriano de la Santísima Trinidad Ruiz y Picasso  İspanyol ressam ve heykeltıraştır.

Georges Braqueile birlikte kübizm akımının temelini atmıştır.20. yüzyıl sanatının ve Sanat Tarihi’nin en iyi bilinen isimlerindendir.

Picasso 25 Ekim 1881’de İspanya’da doğdu. Küçük yaşta resim yapmaya babası tarafından yönlendirildi. Resim yeteneği kısa sürede keşfedildi. 1895’te Barselona Güzel Sanatlar Okulu’na girdi. Picasso yaklaşık 1901-04 arasındaki ilk dönem yapıtlarında sıradan insanların, sirk palyaçolarının,akrobatlarının resimlerini yaptı. Büyük kentlerdeki yaşam kadar, sirk yaşamı da ilgisini çekiyordu. Ne var ki, tablolarında bu yaşamın hüzünlü yanını yansıttı. Sanatçının bu dönemi ‘Mavi Dönem’ olarak tanımlanır.

Picasso, Georges Braque ile kübizmin temellerini atmış sayılmaktadır. Kübist tabloların genel özelliği, geometri ve geometrik şekillerin kullanılmasıdır.

Picasso tanınan en üretken sanatçıdır. Guiness Rekorlar Kitabı’na göre, toplam resim, 100,000 baskı, 34,000 kitap resmi ve 300 heykel ve birçok seramik ve çizim üretmiştir.Bir genelevdeki beş hayat kadınını gösteren ve Kübizm akımının en önemli örneklerinden biri olarak görülen ünlü eseri Avignonlu Kadınlar, Fransa’da 1907 yazında çizilmiştir

En tanınmış eseri Alman ordularının Guernica kasabasını bombalamasını anlatan Guernica adlı eseridir.

Pablo Picasso 8 Nisan 1973 tarihinde ölmüştür.

avignonlu kızlar

Avignonlu Kadınlar

Picasso_Guernica

Guernica

Picasso’ya ait resimlerden yapılmış slayt showdur.İyi seyirler…

 

Bislang wurden drei meiner bchern verffentlicht ghostwriter wurden

You may also like...

Comments are closed.