Raffaello Sanzio’nun Aynı Günde Doğduğunu Aynı Günde Öldüğünü Biliyor muydunuz?

Raffaello Sanzio  6 Nisan 1483 tarihinde doğmuş 6 Nisan 1520 tarihinde ölmüştür.

Sanat Tarihi en büyük üstadlarından Michelangelo ve Leonardo da Vinci ile aynı dönemde yaşamıştır.

Raffaello Sanzio sanat hayatına on altı yaşında yaptığı “Havva’nın yaratılışı” ve “Trinite” tabloları ile başlamıştır.Raffaello’in Urbino’daki çalışmalarında Melozzo de Forli, Piero della Francesca ve en çok Pietro Perugino’nun üslûbu görülür. 1503 senesinde tamamladığı “Coronation of Virgin – Taç giyme” tablosunda Perugino’nun etkisi görülür.Perugino’nun bu etkisi altında, 1504 senesinde, çizdiği en son tablo “Kutsal bâkirenin evlenmesi – Marriage of the virgin”dir.

Floransa giden Raffaello Leonardo da Vinci ve Michelangelo etkisinde kalarak sanatına yenilikler kattı.Floransa’da 1508 senesine kadar yaptığı tabloları “Sistine Madonne” “La Belle Jandinière”, “Madonna of the Chair” ve “Entombmeut”tur. Raffaello, Roma’da Papa II. Julius için çalıştı. Roma’ya geldiği zaman, Michelangelo, Julius’un yaptırdığı Sistine kilisesinin süslemesini çiziyordu. Raffaello, burada ilk olarak Papanın kütüphanesini dekore etti. Çizdiği teolojik, felsefi, lirik tablolarında sükunet; renklerde âhenk; konularda berraklık ve bir bütün ifâde hâkimdir.1514 yılında, Papa Leo X’in emri altında da Saint Peter Bazilikasının baş mimarı olarak görev yaptı.

37. doğum gününde, 6 Nisan 1520’de, Roma’da öldü.

 

Raffaello_-_Spozalizio_-

Kutsal bâkirenin evlenmesi – Marriage of the virgin

 

Raffaello Sanzio Portresi

Raffaello Sanzio Portresi

Raffaello Sanzio için hazırladığımız slayt gösterisidir.

In https://justdomyhomework.com/ the meanwhile, if anyone has not yet taken a moment to click off some answers to our simple 2 question survey, what can education technology do for you in 2011

You may also like...

Your email will not be published. Name and Email fields are required