Roma Döneminden 1800 yıllık yüzük taşı

Antalya’ya bağlı Demre’de Likya Birliği’nin önemli altı kentinten biri olan Myra ve limanındaki devam eden kazı çalışmarı neticesinde 1800 yıllık yüzü taşı gün yüzüne çıkartıldı.

Kırmızı rente Jasper taşından 1 sm ölçüsünde yapılmış taşın üzerinde guadrigalı yarış arabaları, hipodrum ve anıtların işlenmesi sanat işçiliğinin ve ustalığının doruk noktası olarak tanımlandı.

Akdeniz Üniversitesi, Klasik Arkeoloji Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Nevzat Çevik, Demre ilçesinde Likya Birliği’nin en önemli 6 kentinden biri olan Myra ve limanı konumundaki Andriake antik kentlerinde devam eden kazı çalışmalarının 9’uncu yılda olduğunu belirtti. Kazı başkanlığını yaptığı çalışmaların 2018 yılında, bu 9 yılın bir uzantısı olarak devam ettiğini söyleyen Prof.Dr. Çevik, bu yıl Myra’da temizlik ve koruma çalışmaları gerçekleştirdiklerini ve Andriake’de yoğunlaştıklarını ifade etti. Prof. Dr. Çevik, bölgede kurdukları Likya Uygarlıkları Müzesi’nin etrafındaki atmosferi tamamlamak için rıhtım boyu yapılarının kazılarının tamamlanması için özellikle gezi güzergahının yakınındaki alanlarda yoğunlaştıklarını belirtti. Prof.Dr. Çevik, “Bilimsel amaçlarımızı sürdürürken aynı zamanda hem kentin genel havasını tamamlamak hem de müze güzergahını iyileştirmek istiyoruz” dedi.

Bölgede bir benzerinin daha olmadığı yüzün taşını nadir kılan yanı ise üzerindeki işlemelerdir. Burada 4 atın çektiği araba ve hipodrum Batı ve Doğu Roma’da dönemin yarışlarının yapıldığı, maviler, beyazlar ve yeşiller gibi takımların yarıştığı kazananın ödüllendirildiği halk yarışları olarak bilinmektedir. Bunun yüzük taşına işlenmiş olması ise hem yarışların ne kadar önemli olduğunu göstermekte, hem de halkın buna olan ilgisini ortaya koymaktadır. Bu da bize yüzün taşının sahibinin zengin bir aileden olduğunu ya da bu yarışlarda takımının olduğunu göstermektedir.

About

You may also like...

Your email will not be published. Name and Email fields are required