Sümela Manastırına 3 yıl süreyle kilit vuruldu

22 Eylül 2015’de kaya düşmesi sonucu restorasyon çalışmaları nedeniyle ziyarete kapatılan tarihi Sümela Manastırına 3 yıl süreyle kilit vuruldu.

CHP Trabzon Milletvekili Haluk Pekşen, Sümela Manastırı’nın ziyarete kapatılmasını TBMM gündemine taşıdı.Haluk Pekşen,Başbakan Yıldırım’ın yanıtlaması istemiyle Meclis’e verdiği soru önergesinde de, Sümela Manastırı’na ilişkin tedbirlerin neden ivedilikle alınmadığını sordu ve “Kaya düşmesinin etkisi, 3 yıl sürer mi?” dedi.

CHP Trabzon Milletvekili Haluk Pekşen,Başbakan’dan şu soruların yanıtını istedi:

-Karayollarında kaya düşmesine karşı, çok kısa sürede tedbirler alınırken, uluslararası kültür dünyasına mal olmuş Sümela Manastırı’na ilişkin tedbir neden ivedilikle alınmamıştır, restorasyona yönelik süreç neden sürüncemede bırakılmıştır?

– Sümela Manastırı’nda zaman zaman Ortodokslar’ın ayin yapmasının, kapatılmaya etkisi olmuş mudur?

– Trabzon’un tarihi ve kültürel kimliğini yok etmeye yönelik uygulamalar ne zaman engellenecektir?

– Sümela üç yıl süre ile kapatılınca, gerçekten bir çözüme ulaşılacak mıdır?, Manastırı 3 yıl süre ile ziyaretçilere kapatmanın bilimsel gerekçesi nedir?

– İbadet turizmine açılmış olan Sümela Manastırı çevresinde şimdiye kadar can kaybına ya da yaralanmaya yol açacak üzücü bir olay yaşanmış mıdır?

– Sümela Ören yeri ziyaretçi sayısını ve sirkülasyonunu arttırmaya yönelik herhangi bir proje geliştirilmiş midir?

Bu soruların bir an önce cevaplanmasını ve gereken önlemlerin alınarak Sümela Manastırı’na gereken önemin verilmesini bekliyoruz.

sumela-manastiri

You may also like...

Your email will not be published. Name and Email fields are required