Vazelon Manastırı Ulaşılamayan Rota-Özgün Akar

Sanat Tarihçisi Özgün Akar Vazelon Manastırı’na yaptığı gezi ile ilgili izlenimlerini Sanatın Yolculuğu’na yazdı.

Vazelon maceramız bir anlık karar ile başladı. Sonunu düşünmediğimizden belki de ulaşamadık. Ama edindiğim deneyimi ve topladığım bilgileri yine de paylaşmak istedim.

Vazelon Manastırı

Bu manastır Trabzon’un Maçka ilçesine bağlı üç manastırdan biridir. Bölgede yapılmış ilk manastırdır aynı zamanda. M.S. 270-317 tarihleri arasında kurulduğu düşünülmektedir. Kiremitli köyünün 7 km yukarısında çam ormanlarının içinde yer almaktadır. Justinianus döneminde tadilat görmüş, uzun bir süre kullanılmıştır. Buradan elde edilen gelir ile ünlü Sümela Manastırı yapılmış ve burası terk edilmiştir. 1912 yılında bırakıldıktan sonra harap bir hale gelmiştir. En son yapılan açıklamaya göre Kültür Bakanlığı burada restorasyon çalışmalarına başlanacağını ve kurtarılması gereken bir eser olduğu vurgulamıştır. Ancak henüz çalışmalar başlamadı. Oldukça az ziyaretçisi vardır.

Maceram böyle bir havada oraya gitmekle başladı.

 

Oldukça dik ve kötü yollardan tepeye çıkılıyor.
Merkezden ulaşım tamamen bireysel olarak yapılmaktadır.
Güneşli bir havadan sisli ve yağmurlu bir hava dönen Karadeniz havası bizi baya zorladı. 1 metre önümüzü bile zor görebildiğimiz bu havada manastıra ulaşamadık. Ancak pes etmiyoruz bir sonraki bayramda yeniden bir deneme yapıcaz. Bu yazının amacı Trabzon bölgesindeki yapıları gezmek isteyen arkadaşlara bilgi vermek. Çok bilinen bir yer değil ama güzel olduğunu duydum.

Küçük çaplı şelale

Bu şelaleye gelmeden hemen önce sol tarafınızda pet şişerini çubuklara geçirmişler oradan yukarı doğru bir patika çıkıyormuş. O yolu kullanarak yaklaşık 10 dakikada manastırın önüne çıkabilirmişiz. Bu dediğim şey tepede kalıyor. Her türlü patika yolunu kullanmanız gerekmektedir.

NOT: Sümela Manastırında tadilat var bu yüzden kapalı gezmek isteyenlere duyurulur.

Gezen insanlardan bilgi içerikli notlar yer almaktadır. Bakabilirsiniz:

https://eksisozluk.com/vazelon-manastiri–752969

Yolun en iyi hallerinden biri

Sanat Tarihçisi

Özgün Akar

You may also like...

Your email will not be published. Name and Email fields are required