Bedri Rahmi Eyüboğlu

Bedri Rahmi Eyüboğlu için hazırladığımız slayt showdur.İyi seyirler…

Bedri Rahmi Eyüboğlu’nun resmi sitesinde sanatçı kişiliği ile ilgili yazılar:Trabzon lisesinde okurken matematik dersinden dolayı çektiği sıkıntıları tutduğu günlüklerde sık sık dile getirmiştir Bedri Rahmi. Bazı resim ödevlerini ağabeyi Sabahattin Eyuboğlu’na yaptırdığınıda anlatırken hiç de çekinmez. Ne zamanki okula yeni gelen resim hocası Zeki Kocamemi’yi tanır işte o zaman Bedri Rahmi’nin hayatı değişir. İstanbul’daki Güzel Sanatlar Akademisi’nde okumaktır onun hayali artık. Ailesi her ne kadar onun avukat olmasını istiyorsa da ağabeyinin desteğini de alarak İstanbul’a gelir ve Çallı Atolyesi’nde genç bir ressam adayıdır artık. Hocası Çallı bey benden alacağını aldın, artık yurt dışına gitmen lazım dediği gün, canım dediği abisinin bursunu paylaşarak Fransa’ya gider Bedri Rahmi. Kendi ağzından ressamlığını yorumlayarak bitirelim konuyu. “Ben doğuştan ressam olmadım,  çalışarak ressam oldum.”

Bütün dünya heykel sanatının yüzünü ağartan şaheserlerinin hemen hepsinin anadoludan çıktığına inanan Bedri Rahmi heykelin resmin öz kardeşi olduğunu savunmuştur. “Heykelin resimden daha güç bir sanat olduğunu ileri sürmek, sadece çocuk aldatmak olur demiştir.”

1949’un Şubatında yazdığı bir yazısında. Ona göre; iki karışlık bir büste iki sene çalışmasını bilenin masrafı çamur değil; sevgi, sabır ve ömürdür.

Bedri Rahmi malzeme ile coşan, malzemenin sanatçıya getirdiği yeni boyutların tadına varan bir sanatçıdır.

1946 ‘daki mavi yolculuğundan beri içinden ışığı geçiren malzemelerle oynayan Bedri Rahmi, meşhur balıkcı Paluko’nun çıkardığı 70 cm boyundaki pinaların içersine motifler yapıp atölyesinin camına asmıştır. Işığı geçiren mercan renkli pina halen evinin penceresinde asılı durmaktadır.

Bedri Rahmi vitraya ile olan ilişkisini Almanya’daki T.C Büyükelçiliğinin bir duvarına yaptığı koca beton kalın cam karışımı vitrayda sonuçlandırmıştır. Bu uygulamanın dünyada bir ikinci benzeri yoktur.

    The resource that really helped to clarify is this excellent 2 page poster-format document explains admission-writer.com copyright fair use in education

    You may also like...

    Your email will not be published. Name and Email fields are required