BİR AKIL TUTULMASI : DEFİNE DERGİSİ

TÜRKİYE’nin neredeyse her köşesinde yaptıkları kaçak kazılarla kültür mirasına geri dönüşü olmayan zararlar veren define avcıları, BU BİR HİZMETMİŞ GİBİ şimdi de dergi çıkarmaya başladı. ‘Define’ adıyla çıkarılan dergide, Türkiye’de bulunan gizli hazineler, cinlere soru sormak, define çubuğunun hareketleri, tuzaklar, bulunmayı bekleyen defineler nasıl aranır, nasıl bulunur, nerede olur başlıklarıyla sözde makaleler yer alıyor.

3’üncü sayısı internette satışa çıkan dergiyle ilgili çok sert açıklamalarda bulunan Arkeologlar Derneği Genel Başkanı Dr. Soner Ateşoğulları, “Maalesef yasalarımızdaki boşluk kültür mirasımızın yok olmasına neden oluyor. Daha önce dernek kuranlar şimdi içi hurafelerle dolu dergi çıkartıyor. Biz bu yayınlar karşısında şaşkınlık içindeyiz” dedi.

Dergide, kazılarda bulunan bazı eserlerin Antalya Müzesi’ne satıldığına dair yanıltıcı bilgilerin yer aldığını vurgulayan Akdeniz Üniversitesi Arkeoloji Bölüm Başkanı Prof. Dr. Havva İşkan Işık, şöyle dedi: “Kaçak kazıları özendiren dernekler, programlar, dergiler tamamen ortadan kaldırılmalı. Kendine medyum diyen bir şahıs çıkıyor, ‘Hazine buldum’ diyor. Bunlar saçmalık. Biz kültür varlıklarının ortaya çıkarılması ve korunması için ömrümüzü veriyoruz, kendini bilmezler ise bu eserleri yok ediyor.”

Defineciler dergi çıkardı... Arkeologlar isyan etti

KAZILMADIK YER KALMADI

Üzülerek söylüyorum; Antalya dağlarını ağlamadan dolaşamazsınız. Ortada öyle bir tablo var ki kaçak kazı yapan defineciler tarafından kazılmadık 1 metre kare yer kalmadı. Biz detektör satışının yasaklanmasını beklerken, televizyonlarda şimdi ise dergilerde kaçak kazılar özendiriliyor. Bu bir facia. Türkiye bu ayıbını derhal tedavi etmeli.”

Bizde Sanatın Yolculugu ekibi olarak türkiyede başka hangi alanda kaçakcılıga  özendirici unsurlara izin verildigini derleyelim dedik:

AMA BULAMADIK…

HA BİDE KAMPANYADAN BAHSEDELİM SİZDE DEFİNE BULMAK VE UZMANLARIN YILLAR YILI UGRAŞLARLA ANCAK ÜLKEMİZE DÖNDÜREBİLECEGİ ESERLERİ YURT DIŞINDA SATMANIN YOLLARININ ÖGRENMEK İSTİYORSANIZ 3 SAYI 60 TL İMİŞ FAKAT CİNLERE SORACAGINIZ SORULARI ÖNCEDEN HAZIRLAMANIZI TAVSİYE EDERİZ.

 

 

About

You may also like...

Your email will not be published. Name and Email fields are required