Büyük Ada Rum Yetimhanesi Restarasyonu-Çağla Süngü

Çağla Süngü Sanatın Yolculuğu için ”Büyük Ada Rum Yetimhanesi Restarasyonu” yazısını yazdı.Kendisine teşekkür eder,yazısını okumanızı tavsiye ederiz.

Uzaktan bakıldığında ahşap bir yapının bunca yıl (1899) nasıl ? ayakta kaldığını , dönemin önemli elleri mimar Alexander Vallaury tarafından inşa edilen bu yapının aslında bir ruhu olduğunu gözlerimizi yapının etrafında şöyle bir gezdirdiğimizde anlamak zor değil. Avrupa’nın en büyük Ahşap yapısının kaderi Osmanlı toprakları içinde yapılış amacı casino olan bu topraklarda yüzü gülmeyen , engellere takılan eser elden çıkarılmak(satılmak)istenir. Yeşilin ve mavinin en güzel tonları arasında bahçesinde çocuklar koşsun diye Dönemin zengin Rum ailelerinden Eleni zarifi yine zarifilerin kurduğu (Andreas Syngros Vakfı) onbeşbin Osmanlı lirası karşılığında bu eşsiz yapıyı satın alınıp , Rum patrikhanesine hibe ederler. Artık Balıklı Rum Yetimhanesi olarak sessiz koridorlarındaki sesleri ile hareketlenerek sıcak bir yuva olmuştur . 1964 ‘e gelindiğinde Rum azınlık ülkeden sınır dışı edilerek Bina boşaltılmış bir de yangın görmüş , hiç tadilat yapılmadan bugünlere gelmiştir. Bugün esrarengiz edasıyla Adanın sembolü durumundadır. Avrupa’nın en büyük Ahşap yapısı olarak seçilen ve 2017 de Tehlike altındaki 7 Kültürel miras listesine de kabul görmüştür.. Bu süreç restorasyon çalışması yapılır mı ? düşüncesini ve temennisini doğurmuştur. Rum patrikhanesi gözetiminde olan yapı için güçlü bir fon toplanma süreci devam ederken ahşap yapı daha ne kadar dayanabilir ki ? ilk aşama için koruma altına almakta gecikmemeliyiz. Bu fon sağlanmasının yanı sıra sivil toplumun kuruluşları , üniversitelerin arkeoloji bölümlerinin desteği ve insanlarında bilinçlenmesi ile yapılabilecek bir faaliyettir. Fon aktarımından sonra Restorasyon çalışması tamamlanırsa ‘ Dinler arası diyalog merkezi ve doğal çevreyi koruma ve araştırma merkezi’ olarak kullanılmak isteniyor.

Sık sık yaptığım Ada ziyaretlerimde gözüme takılan her defasında yazmayı düşündüğüm en sonunda kaleme aldığım Genel bilgilerle Büyük Ada Rum Yetimhanesi’nin Türkiye tarihi eserlerini koruyor düşüncesiyle en kısa zaman da restorasyon yapılması temenni ederim …

Çağla Süngü

 

You may also like...

Your email will not be published. Name and Email fields are required