Köprü Altında Efsunlu Bir Mekan: Borusan Contemporary Perili Köşk-Şükran Çiftçi

Türk Dili ve Edebiyatı mezunu Şükran Çiftçi Sanatın Yolculuğu için ”Köprü Altında Efsunlu Bir Mekan: Borusan Contemporary Perili Köşk” yazısını yazdı.Okumanızı tavsiye ederiz…

Sanata yaptığı katkılarla bilinen Borusan Holding, Baltalimanı’nda sahil üzerinde bulunan Perili Köşk ile sanatseverlerin ilgi odağı olmaya devam ediyor…

Sarıyer sahilini ve sanatı seviyorsanız Borusan Perili Köşk cumartesi pazar günlerini değerlendirmek için en ideal yerdir. Borusan Holding’in yıllardır kendi bünyesinde oluşturduğu bir sistemle ilerleyen ve özel siparişlerle kendine has bir koleksiyon oluşturan Borusan Holding Baltalimanı’ndaki Perili Köşk binası ile sanatseverleri
gerçekten büyülemektedir.

YAZI

Çağdaş sanata ev sahipliği yapan Borusan Contemporary Perili Köşk özellikle şu dönemde çok önemli sanatçıların yapıtlarına yer vermektedir. Ola Kolahmainen’in Sinan Projesi, Günlerin Tortusu sergisi ve küratörlüğünü Kathleen Forde’nin yaptığı Uvertür sergisi bunlar arasındadır.

Küratörlüğünü Necmi Sönmez’in yaptığı Ola Kolahmainen: Snan Project sergisi, fotoğraf sanatçısı Ola Kolahmainen’in Mimar Sinan’ın imzasını taşıyan mimari yapılarda ışığın ve gölgenin nasıl durduğunu belli zaman dilimlerinde görselleştirdiği fotoğraflarını kapsamaktadır.

YAZI2                                    YAZI.3

Özellikle Ayasofya’nın tadilatta olduğu dönemde çekilen ve genellikle ikindi vakitlerindeki ışığı kullanan sanatçı fotoğraflarında bizlere mimari ile ışığın farklı zaman dilimlerinde ne şekilde kombinasyon oluşturacağını göstermiştir.

Günlerin Tortusu sergisi ise 2011 yılında Borusan’ın siparişi ile hazırlanmış, daha çok dijital sanatın kullanıldığı eserleri içine alan bir koleksiyondur. Küratörlüğünü Necmi Sönmez’in yaptığı sergi 4 Mart’ta başlamış olup 3 Eylül’e dek gezilebilecektir.

YAZI5

(Universal Everything, Geleceğin Ekranları, 2016)

Bir diğer sergi ise “Uvertür”. Borusan’ın çağdaş sanat koleksiyonu kapsamında yer alan sergide coğrafi, estetik ve türe dayalı eserler yer almaktadır.

YAZI.6

(Kurt Hentschläger, Ölçü, 2014)

Sadece haftasonları ziyaret edilebilen Borusan Contemporary Perili Köşk hem çağdaş sanat ürünleri hem de Baltalimanı manzarası ile görülmeye değer özel müzelerden. Minimum ziyaret ücretleri ile gezmenizi tavsiye ederim.

ŞÜKRAN ÇİFTÇİ
Beykent Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı mezunuyum. Van’da yaşıyorum ve Türkçe Öğretmenliği yapıyorum. Yazmak yüzmek keşfetmek benim dünyamın en temel ihtiyaçları. Caravaggio’nun gölgesinde yaşıyorum. Sanatı ve sanata dair herseyi seviyorum…

You may also like...

Your email will not be published. Name and Email fields are required