Yıldız-Firdevs Subay

Arkeoloji ve Sanat Tarihi mezunu Firdevs Subay Sanatın Yolculuğu için ”Yıldız ” yazısını yazdı.Kendisine teşekkür eder,okumanızı tavsiye ederiz.

YILDIZ

Yıldızlar, genellikle tanrıçalarla ilişkilendirilir. Bir yıldızın daha önceki tanıtımlarının birinde; Sümer tanrıçası Ianna’nın sekiz köşeli yıldızıdır ( Venüs Gezegeni). Benzer düzenek Stella Maris (denizin Yıldızı) olarak bakire Meryemle ilişkilendirildi. Yıldız, eski Mısır dini inancının bir kısmında önemli bir rol oynadı. Tapınaklar, belirli yıldızlar minik açıklık vasıtasıyla, aydınlatıcı iç bölme ve özel festivaller üzerindeki heykeller parladığından dolayı sıralandı. Sirius, tanrıça Isis ve Nil’in su baskınıyla ilişkilendirildi ve Orion, partneri Osirisle ilişkilendirildi. Eski Yunanlar onların çevresi  kışın gelişini haber verirken Sümerlerin yükselme başlangıcını müjdeleyen Peliadese hürmet ettiler. Aborjin kültüründe, sabah yıldızı, bir durumdan diğer bir duruma ruhun geçmesini sembolize eden gece ve gündüzün, yaşam ve ölümün hikayesiyle ilişkilendirilir. Pekçok Amerikan Yerlisi, atalarının, kamp ateşi yıldızı olduğunu düşünür. İskandinav kültüründe, yıldızların, tanrı Odin, kardeşleri Vili ve Ve tarafından gökyüzüne yerleştirilen parıltılı kor olduğuna inandılar.

Astrologlar, yıldızların geleceğin tahmini için kullanılabileceğine inanırlar. Bazı yıldızların ani görünmelerinin alamet olduğuna inanırlar. Hiristiyanlar, hayırlı doğumlarla ( İsa, st. Dominik), yıldızlar arasında ilişki kurarlar. Çinliler, yıldızların, yeryüzü olaylarını doğrudan etkilediğine inandılar. Japon geleneğinde, çekim yıldızlarının ölünün ruhu ve onların şanssızlığı olduğuna inanılır; buna karşılık Avrupa’da, kayan bir yıldızın üzerine bir dilek dilenmesi gerektiği ve şansa inanırlar. Geleneksel Çin inancında, kralın saray mensuplarıyla çevrili oturduğu gök imparatorluğu, kutup yıldızı çevresinde dönen cennetlerdeki herşeydir. Ayı veya Pullukun, evrendeki Yin ve Yangın dengesini kontrol ettiğine ve üç yıldızın, imparatorluk elbiselerinin üzerindeki işlemeli on iki süsten biri olarak temsil edildiğine inanıldı.

 

Britanya takım yıldızında ayrıca Artur’un vagonu olarak bilinir; bu, vagonlardaki ayakta olan çeşitli tanrıların, Keltik ve İskandinavlarda, tasvirleriyle ilişkili olabilir. Maori ve Güney Pasifik adalarında, güney kutup göğünü işaret eden güney çaprazında, tapılmıştır. USA’nın kuzeydoğusundaki yerli Amerikan Mohavk ve Delavare kabilelerinde, gözle görülür Ülker burcunun yedi yıldızı, gece ormanda, gökyüzüne doğru dans ederken, yedi oğlan çocuğunu temsil eder. Masonik semboller, yanan yıldızı kapsar. Locanın merkezinde bulunan yıldız( fiziksel evreni temsil eden), tanrının şanını temsil eder. Polinezyalılar, yıldızların cennetin gözleri olduğuna ve gizlice her şeyi gözlemlediğine, inanırlar. Yıldızlar, noktanın herhangi bir numarasıyla temsil edilebilir; Eski Mısırlılar, genellikle beş- altı köşeli yıldızı, Yahudi yıldızıyla ilişkilendirmişlerdir.

Firdevs Subay

Arkeolji ve Sanat Tarihi Mezunu

Kaynak:

Kitabın adı: 1000 symbols, what shapes mean in art & myth
Yazarı: Rowena & Rupert Shepherd
Yayınevi: Thames & Hudson, www.thamesandhudson.com

You may also like...

Your email will not be published. Name and Email fields are required