YURT DIŞINDA ORTAYA ÇIKAN İSLAM ESERLERİ

Bursa Sinanpaşa Camii’nin Çinileri (2012 İngiltere)

Bursa Sinanpaşa Camii’nde 2002 yılında gerçekleştirilen soygunda çalınan ve üzerinde Kur’an-ı Kerim’den Haşr Suresi’nin 23. Ayeti’nin bir bölümünün yazılı olduğu pencere süslemesini oluşturan 34 parça çini karo; 08.08.2012 tarihinde İngiltere’den iadesi sağlanarak Ankara Etnografya Müzesi Müdürlüğü’nce teslim alınmıştır.

18. Yüzyıl Osmanlı Mezar Taşları (2013 – İngiltere)

29 Ağustos 2013 tarihinde Londra Kültür ve Tanıtma Müşavirliğince müzayede evinden alınarak, Türkiye’nin Londra Büyükelçiliğine teslim edilen dört mezar taşının biri kadın diğerleri ise erkek mezar taşıdır.

Aksaray Ulu Camii Mimber Kapısı Kanatları (2013)

Kültür ve Turizm Bakanlığı 1998’den bu yana Interpol tarafından aranan Aksaray Ulu Camii Kapı Kanatları’nın Türkiye’ye iadesini sağladı.
Minber kapısının kanatları 22.02.1998 tarihinde sökülerek götürülmüş ve o günden beri 15 yıldır Interpol aracılığıyla aranmaktaydı. Uzmanlar, hakkında çalıntı ve polis kayıtları bulunan kapının uzun yıllardır bulunamamış olmasının sebebi, eserin kaçakçılarca kamuoyuna unutturularak bir nevi soğutma devresine sokulmak istenmesi olarak değerlendiriyor.

Gemici Feneri (A.B.D.) (29.09.1994)

Rachel A.Cecka adlı kişi tarafından ,  20.yüzyılın başında İstanbul’dan satın alınan bir gemici fenerini ülkemize hibe etmeyi teklif etmiş ve eser 29 Eylül 1994 tarihinde ülkemize getirilerek Topkapı Sarayı Müzesi Müdürlüğü’nde koruma altına alınmıştır.

İzmir Birgi Aydınoğlu Mehmet Bey Camii’nden Çalınan Minber Kapısı (İngiltere) (1995)

İzmir İli, Ödemiş İlçesi, Birgi Aydınoğlu Mehmet Bey Camii’nin üzerinde bitkisel süslemeler ve dua yazıtı bulunan minber kapısının 15 Mayıs 1993 tarihinde çalındığı tespit edilmiştir.
Yurt içinde ve yurt dışında aranan minber kapısı Londra’da bir operasyon neticesinde bulunmuş ve 11 Kasım 1995 tarihinde ülkemize getirilmiştir.

Divriği Ulu Camii’ye Ait Ahşap Pano (ABD) (İngiltere) (1999)

Sivas Divriği Ulu Camii’nin hünkar mahvil korkuluk panellerinden beş adedi Vakıflar Genel Müdürlüğünce İstanbul Yenikapı Mevlevihane’sinde koruma altına alınmıştır Ancak Mevlevihane’de 1997 yılında çıkan yangında panellerinde yanmış olduğu düşünülmüş ise de 27 Mart 1998 tarihinde New York’ta düzenlenen Üçüncü Uluslararası Asya Sanat Fuarı’nda satışa sunulan bir ahşap panelin, Divriği Ulu Camii’ne ait olduğu anlaşılmıştır. Uzun çalışmalar sonucunda panelin iadesi sağlanmıştır. Yapılan araştırmalar neticesinde diğer dört panelinde Londra’da olduğu tespit edilmiştir. New York’ta bulunan panel 29 Nisan 1999 tarihinde, Londra’da bulunan panel ise 9 Mayıs 1999 tarihinde ülkemize getirilmiştir.

 

Konya Beyşehir Eşrefoğlu Camii Giriş Kapısı Panoları (Danimarka) (1999)

Konya İli, Beyşehir ilçesi, İçerişehir Mahallesi’nde bulunan Eşrefoğlu Camii kapısının süsleme panoları 1996 yılında çalınmıştır.
Söz konusu panoların David’s Samling Müzesi’nde olduğu Kopenhag Büyükelçiliğimizce tespit edilmiş ve ikili ilişkiler yolu ile 8 Temmuz 1999 tarihinde geri ülkemize getirilerek Anadolu Medeniyetleri Müzesi’nde koruma altına alınmıştır.

Nuruosmaniye Kütüphanesi’nden Çalınan Kur’an-ı Kerim (A.B.D.) (2000)

Nuruosmaniye Yazma Eserler Kütüphanesi fihristine, 1755-1756 yıllarında iki cilt olarak kayıtlı Kuran-ı Kerim’in, kayıp olan birinci cildinin ABD Baltimore’da bulunan John Hopkins Üniversitesine bağlı Milton S. Eisenhower Kütüphanesi’nde olduğu Washington Büyükelçiliğimiz tarafından saptanmıştır. Durumun Bakanlığımıza bildirilmesinin ardından gerekli girişimlerde bulunularak 28 Şubat 2000 tarihinde eserin  ülkemize iadesi sağlanmıştır.

Topkapı Sarayı Müzesi’nden Çalınan Kuran-ı Kerim (Kıbrıs) (2000)

İstanbul, Topkapı Sarayı Müzesi teşhirinden 2 Kasım 1999 tarihinde çalınan Kuran-ı Kerim 27 Mart 2000 tarihinde KKTC Ercan Havaalanı’nda düzenlenen bir operasyonla ele geçirilmiş ve 2 Haziran 2000 tarihinde ülkemize geri getirilerek Topkapı Sarayı Müzesi’ndeki yerine konmuştur.

KAYNAK: KÜLTÜR VARLIKLARI VE MÜZELER GENEL MÜDÜRLÜĞÜ

About

You may also like...

Your email will not be published. Name and Email fields are required