ADALET KULESİ-Elif Özcan

Elif Özcan Sanatın Yolculuğu için ”ADALET KULESİ” yazısını yazdı.Kendisine teşekkür eder,yazısını okumanızı tavsiye ederiz.

ADALET KULESİ

 

İstanbul’un göz bebeği Topkapı Sarayı…Uzun yıllar Osmanlı İmparatorluğunun yönetim merkezi olan Topkapı Sarayı’nın en yüksek yapısı ADALET KULESİ’DİR.Devletin yönetim merkezinde bulunan kule,ülkede her şeyin üstünde adaletin var olduğu mesajını vermektedir.700.000 metrekarelik bir alana inşa edilmiş Topkapı Sarayı’nda Adalet Kulesi’nden daha ihtişamlı bir yapı yoktur.

     İstanbul’un her yerinden görünebilen ,İmparatorluğun haşmetini temsil eden bir yapıdır. Sultanahmet ve Ayasofya minareleriyle boy ölçüşebilecek kadar yüksek ve görkemli olması onu daha da muhteşem hale getirmiştir.Adalet Kulesi’nden İstanbul’u seyretmek bir ayrıcalık olsa gerek.Özellikle gün batımında Haliç’in hala altın bir boynuz gibi parladığını buradan görmek mümkündür.

Kule Fatih Sultan Mehmet zamanında Sarayı temsil eden bir kule-köşk olarak yaptırılmıştır.Diğer adı Kasr_ı ADL’dır.Topkapı Sarayı yangınından sonra 17.yy kagir olarak yeniden inşa edilmiştir.

 

Adalet Kulesi adını,padişahların Divan toplantılarını Kubbealtı’na bakan kafesli pencereden takip ederek adaletsizliğe karşı durmalarından alır.Padişah,Adalet Kulesi’ne Harem’den girerdi.Onu Adalet Kasr’ndan bütün Bakanlar Kurulu yani Divan_ı HUMAYUN toplantılarını takip ettiğini bilen Divan üyeleri katı bir disiplin içinde toplantılarını yaparlardı.

Görkemli mimarisinin bize yansıttığı inanç daima’bizim devletimizde,bizim yönetimimizde en yüksekte olan  adalettir.Bir nevi adalet kavramını en üste koyarak dünyaya, adaletli yönetimin yapıldığı mesajını vermiştir.

 

                      ELİF ÖZCAN

You may also like...

Your email will not be published. Name and Email fields are required