Altunapa Hanı

Konya-Beyşehir yolunun 13. km Altınapa Baraj gölü sahasında bulunan han yapısı üzerinde herhangi bir kitabe tespit edilememiştir. Bununla birlikte esere ait olan bir vakfiyeden yapının 1201-1202 tarihin Sipehsâlâr Şemseddin Altınapa tarafından yaptırıldığı ortaya çıkartılmıştır. Ayrıca Altınapa’nın Argıthanı Kasabası’nda bir han daha yaptırdığı ifade edilmektedir.

Anadolu’nun ilk hanları arasında yer alan yapı, dikdörtgen bir alan üzerinde kesme taş, moloz taş ve devşirme malzemeyle birlikte klasik han plan şemasında ele alınmıştır. Hem kapalı avlulu bölüm hem de açık avlulu bölüm ölçü açısından birbirine denktir. Doğu cephede bulunan giriş açıklığından açık avlulu bölüme geçilmektedir. Giriş kapısı diğer hanlarda olduğu gibi dışarı ve yukarı taşıntı yapmamaktadır. Girişin hemen solundaki ikinci kata çıkışı sağlayan merdivenler yapının mescidine ulaşmak için kullanılmaktadır.

Uzun bir dönem sular altında kalan han, suların çekilmesiyle birlikte gün yüzüne çıkmıştır. Ancak büyük bir bölümü yıkık vaziyettedir.

 

Plan: Erdman

 

 

About

You may also like...

Your email will not be published. Name and Email fields are required