ANKARA’DA SANATLAR DÜETİ

Devlet Tiyatroları Genel Müdürlüğünün daha önce farklı bölgelerde sahnelenen dünyaca ünlü yazarların 8 klasik oyunu, 21 Ocak’a kadar Ankara seyircisiyle buluşturulacak.

Devlet Tiyatroları’nın yurdun birçok bölümünde sahnelediği Cimri, Hastalık Hastası, Suç ve Ceza, Elektra gibi 2018-2019 sezonunda yoğun ilgi gören klasik eserler, Ankara’da da sanatseverlerin beğenisine sunulacak.

 Devlet Tiyatrolar Genel Müdürü Mustafa Kurt, klasikleri ilk kez 2013-2014 oyun sezonunda bir araya getirdiklerini, bu yıl da beşincisini düzenlediklerini aktarırken devamında  “İzleyici açısından güzel bir hafta olacak. Oyuncuların Ankara’da buluşması, kültürel, sanatsal alışveriş açısından ve birbirlerinin işlerini takip yönünden de iyi bir alışveriş olacak. Klasik oyunlar haftasının beşincisini yapıyoruz. Her yıl bu oyunları, bütçe imkanları doğrultusunda seyircimizle buluşturmak istiyoruz” dedi.

45 temsil 8 klasik oyun

Bir haftalık süre zarfında, Sophokles’in yazdığı, Zeynep Avcı’nın çevirdiği ve Işıl Kasapoğlu’nun yönettiği İstanbul Devlet Tiyatrosunun sahnelediği “Elektra” Akün Sahnesi’nde , İzmir Devlet Tiyatrosunca sahnelenen Vladlen Alexandrov’un yönettiği Moliere’in “Hastalık Hastası” ise Şinasi Sahnesi’nde seyircisiyle buluşacak.

Tiyatro sevenler için keyifli bir hafta yaşatacak etkinlik süresince, Stüdyo Sahne’de Antalya Devlet Tiyatrosunca sahnelenen William Shakespeare’in “Windsor’un Şen Kadınları”, Altındağ Tiyatro Sahnesi’nde, Erzurum Devlet Tiyatrosu oyunu Molier’in “Mösyö de Pourceaugnac”, Cüneyt Gökçer Sahnesi’nde Adana Devlet Tiyatrosunun, John Steinbeck’in yazdığı “Fareler ve İnsanlar” oyunu, Küçük Tiyatro’da Ankara Devlet Tiyatrosunca sahnelenen Moliere’in “Cimri” ve Büyük Tiyatro’da Dostoyevski’nin “Suç ve Ceza” isimli eserleri sahnelenecek.

Kaynak: AA

About

You may also like...

Your email will not be published. Name and Email fields are required