Botticelli’nin ‘Venüs’ün Doğuşu’ na kalp dayanmıyor

Cumartesi günü Floransa’nın ve İtalya’nın en ünlü müzelerinden Uffizi Galerisi’ni gezen bir kişinin kalbine yenik düştü,bu olay tamda Sandro Botticelli’nin “Venüs’ün Doğuşu” tablosuna bakarken oldu. İsmi açıklanmayan erkek, Botticelli’nin 15. yüzyıl sonlarında yaptığı ve İtalyan rönesansının başyapıtlarından kabul edilen tablonun önünde yere yığılınca fenalaşan adama ilk müdahaleyi, müzeyi gezmekte olan Romalı sanatsever bir doktor grubu yaptı.Müzedeki defibrilatör (elektro-şok cihazı) ile adamın duran kalbi tekrar çalıştırıldı. Hastaneye kaldırılan adamın sağlık durumunun iyiye gittiği belirtilirken fenalaşan adamın “Stendhal Sendromu”ndan muzdarip olduğu iddia edildi. Uffizi Galerisi Müdürü Eike Schmidt ise, “Tıbbi teşhis yapmak benim alanım değil. Fakat son yıllarda galerimizdeki önemli eserlerin önünde çok sayıda fenalaşma vakası yaşandı” dedi.

Schmidt, bu vakaların ilginç bir şekilde hem Botticelli’nin eserlerinin hem de Caravaggio’nun “Medusa” eserinin önünde yaşandığını aktarırken 2016’da bir adam yine Botticelli’ye ait olan “İlkbahar” eserinin önünde sara nöbeti geçirmiş. Bu yıl da Caravaggio’nun Medusa’sının önünde de bir kişi bayılmış. Schmidt’ e göre bu vakalar, “sanatın gerçekliği etkilediğinin kanıtı“.

“Stendhal Sendromu”, ismini, 18-19. yüzyıllar arasında yaşamış olan Fransız yazar Stendhal’dan (Marie-Henri Beyle) alıyor. 1817’de Floransa’yı ziyaret eden Stendhal, Santa Croce Bazilikası’nı gezerken coşku, kalp çarpıntısı ve halsizlik hissi yaşadığını yazmıştı. Rönesansın başkenti Floransa’nın, bu belirtilerin en sık görüldüğü yerlerden biri olması nedeniyle bu rahatsızlığa “Floransa Sendromu” olarakta adlandırılıyor.

“Sanat zehirlenmesi” diye de bilinen bu sendrom 2014’te bilimsel bir araştırmayla incelenmişti ve Floransa’daki Medici Riccardi Sarayı’nın ziyaretçilerini incelemeye alan bilim insanları, fresklerle süslü şapeli gezen ziyaretçilerin yüz kaslarının gevşediğini, göz bebeklerinin küçüldüğünü, kalp atış hızı, nefes alış-verişleri ve tansiyonlarında değişiklikler olduğunu belirlemişti.

Bu sendroma “Stendhal” adını veren İtalyan psikiyatr Graziella Magherini, 1989’da yazdığı “Stendhal Sendromu” kitabında Floransa’da 10 yıl içinde 100’ün üzerinde “Stendhal Sendromu” vakası yaşandığını belirtiyor.

Magherini 2008’deki bir söyleşisinde bunun nedenini şöyle açıklıyor:

Stendhal Sendromu çoğunlukla Floransa’da yaşanıyor çünkü dünyada Rönesans sanat eserlerinin en yoğun olduğu yer burası. İnsanlar kısa sürede yüzlerce başyapıtla karşılaşıyor. kavramsal sanat herkese hitap ediyor, hakkında fazla bilgiye sahip olmayanlara bile. Oysa modern, kavramsal sanatta durum farklı, bunlardaki mesajı anlayabilen insan sayısı çok daha az.”

 

Bayıltıcı eser ‘VENÜSÜN DOGUŞ’U

Bir başka bayıltıcı eser ‘Medusa”

 

 

 

 

 

 

 

 

 

About

You may also like...

Your email will not be published. Name and Email fields are required