Evimdeyim: Bir Dönüş Hikayesi sergisi açıldı

Ankara Devlet Resim ve Heykel Müzesi’nden geçmiş yıllarda çalınan ve Kültür ve Turizm Bakanlığının çalışmaları sonucu bulunan 66 eserden 56’sının yer aldığı “Evimdeyim: Bir Dönüş Hikayesi” adlı resim sergisi açıldı.

Ankara Devlet Resim ve Heykel Müzesi’ndeki sergiyi gezen Bakan Nabi Avcı, Müze Müdürü Ayşegül Canan Ortakçı ve Hacettepe Üniversitesi Sanat Tarihi Bölüm Başkan Yardımcısı Doç. Dr. Pelin Şahin Tekinalp ve Güzel Sanatlar Genel Müdürü Murat Salim Tokaç’tan eserler hakkında bilgi aldı.

Bakan Avcı, tarihi eser kaçıranlara yönelik yaptırımın ne olduğuna ilişkin bir soruyu yanıtlarken bu kişilere hapis cezası başta olmak üzere çok ağır cezalar uygulandığını bildirdi. Bu cezaların daha da ağırlaştırılması gerektiğini ifade eden Avcı, çünkü bunun şahsa karşı işlenen bir suç değil bütün millete, milli esere, milli servete ve gelecek kuşaklara karşı işlenmiş bir suç olduğunu aktardı.

Bakanlık olarak yasal yollarla yapılan özel koleksiyona karşı olmadıklarına işaret eden Bakan Avcı, yasal yollarla koleksiyon yapanlara da bir anlamda kültür hizmeti yaptıkları için teşekkür etti.

Bakan Nabi Avcı, şunları kaydetti:

“Onun dışında hırsız malıyla koleksiyon kuranlar rahat uyumasınlar, onların da bir gün kapılarını çalacağız. Mümkün olan en yüksek sayıda eserimizi tekrar gelecek kuşakların hizmetine sunacağız. Yoksa bunların hepsinin evlerde hapsolduğunu düşünün, hiçbirini göremeyecektik. Şimdi herkes gelip burada rahat rahat görebiliyorlar. Buna engel olmaya kimsenin hakkı yok.”

(Kaynak: Anadolu Ajansı)

210499,evim-11jpeg

 

 

You may also like...

Your email will not be published. Name and Email fields are required