Göbeklitepe 2019’a İsmini Yazdırdı

Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın 2019’u “Göbeklitepe Yılı” olarak ilan etmesinin akabinde tanıtım organizasyonlarına geçip, kültür turizmine verdikleri önemle tanınan Japon ve Güney Koreli turistleri kente çekebilmek için çalışmalar yapacak.

 

Şanlıurfa Büyükşehir Belediye Başkanı Nihat Çiftçi, açıklamasında Cumhurbaşkanına Şanlıurfa halkı adına teşekkür ederek başladı. Göbeklitepe’nin Türkiye ve Urfa için çok şey ifade ettiğini aktardı.

Şanlıurfa’da 12 bin yıllık geçmişiyle “tarihin sıfır noktası” olarak nitelendirilen Göbeklitepe’nin, UNESCO Dünya Miras Listesi’ne alınmasıyla dünyanın ilgisini çektiğini anlatan Çiftçi, şöyle konuştu: “2019’un ‘Göbeklitepe Yılı’ olarak ilan edilmesiyle artık yerli ve yabancı turistler daha çok kentimize gelecek. Bu da bölgemizin canlanacağı anlamına gelmektedir. 2018 yılında neredeyse 1 milyon turist bölgemizi ziyaret etti. Bu sayı artarak devam edecek.

Göbeklitepe’nin mimarisi, inanç merkezi oluşu ve tarihi olayların en önemli merkezi olması nedeniyle ilgi çekeceğini ve turizmde patlama yaşayacağına inanıyorum.  Artık önümüze bakmalıyız. yaşadığımız coğrafyada gelen turistlerin ihtiyaçlarını karşılayabilecekleri konaklama ve otelciliğe önem vermemiz gerekmektedir.

GEREKLİ OLAN HER ŞEYE SAHİBİZ

Çiftçi, Şanlıurfa’nın Halil İbrahim’in bereketi ve misafirperverliğiyle ziyaretçilerini karşılamaya hazır olduğunu dile getirerek Şanlıurfa’nın sokakları ve çarşılarının huzurla dolu olduğunu kaydetti.

AA

About

You may also like...

Your email will not be published. Name and Email fields are required