Sanata Deniz Etkisi “Aquaman”

21 Aralık 2018 tarihinde vizyone giren Aquaman, DC Comics’in aynı adlı karakterinden uyarlanmıştır. James Wan tarafından yönetilen filmin senaryosu ise Will Beall kaleme almıştır.

Filmin Başrölünde  Jaon Momoa, Amber Heard, Patrick Wilsn, Willem Dafoe, Yahya Abdul-Mateen II, Temuera Morrison, Dolph Lundgren ve Nicole Kidman’dır.

Sağlam bir senaryo ve başarılı bilgisayar efektifleriyle seyircisiyle buluşan Aquman’in konusu;

Arthur Curry kendisindeki büyük gücü keşfetmiştir. Arthur yeryüzünde inşa edilen fakat daha sonra okyanusu altına batan Atlantis krallığı tahtının varisidir. Ancak tahta ilk olarak yarı kardeşi Orm geçmektedir. Yeryüzüne savaş açmak için diğer krallıkları da bünyesine katmak isteyen Orm’a engel olmak isteyen Aquaman yaşamış olduğu yer yüzünden okyanus altına inmek zorunda kalmıştır. Başlangıçta kendisine kalan mirasa sahip çıkmak ve halkının başına geçmek istemeyen Aquamen, kral olup olmamakta da kararsızdır.

Daha sonra kral olmaya karar veren ve dünyayı kurtarmayı amaçlayan Aquaman çöl ortasında bir mekanda dövülen Poseidon’un mızrağını bulmak için yola çıkmıştır. Mızrağın dövüldüğü yeri bulduktan sonra mızrağın İtalya’nın sicilya adasına olduğunu öğrenen arthur, sicilya adasındaki tarihi kentler ve roma döneminde yaşamış olan tanrı ve yarı tanrıların bulunduğu heykel grubunun arasına gelerek, gerçek tanrının gözünden mızrağın olduğu yeri saptamak zorundadır. Kültür ve turizm tanıtımı açısından önemli sahnelere ev sahipliği yapan İtalya’dan mızrağın bulunduğu yere giderek mızrağı alan arthur, kardeşini mızrak sayesinde yenerek tahtın başına geçmektedir.

Tarihi mekanların, heykellerin ve kültür tanıtımının önemli bir şekilde ele alındığı filmde sanatın olmazsa olmazları insanları büyülemektedir. Yunan Mitolojisinin omuzları üzerinde yükselen yapıt, uzun süre akıllarda yer edecektir.

.

About

You may also like...

Your email will not be published. Name and Email fields are required