Hatay’ın Yeni Müzesi; Necmi Asfuroğlu Arkeoloji Müzesi

Hatay şehir merkezinde bulunan ve Hatay Arkeoloji Müzesi’ne yakın konumdaki Necmi Asfuroğlu Arkeoloji Müzesi’nin kurulması ve üzerine inşa edilen otel oldukça dikkat çekici…

2009 yılında müzenin bulunduğu konumda, yapılacak olan inşaat kazı çalışmaları esnasında meydana çıkan mozaikler ve arkeolojik kalıntılar, otel inşaatının durmasına sebep oluyor. Bölgede arkeolojik kurtarma kazı çalışması yapıldıktan sonra orijinalliğini büyük oradan koruyan hamam ve künkleri, zemini tamamen mozaik ile kaplı konutlar ortaya çıkarılıyor.

Arkeolojik olarak oldukça kıymetli bir alan olması nedeniyle alan ve otel için projelendirme yapılarak, zemin kat tamamen müze haline getirilerek üstte otel yükselme başlıyor.

Tasarım ve mimari olarak oldukça estetik bir hale getirilen alan 2019 yılında Kültür ve Turizm Bakanlığı kararı ile ziyaretçilerine açılıyor.

 

Antakya kenti,  Büyük İskender’in komutanlarından olan 1. Selevkos’un emri ile, babası Antiochus şerefine, MÖ 300 yıllarında kurulmuştur. Sonrasında gelen Roma, Bizans ve Osmanlı imparatorlukları boyunca Doğu Akdeniz’in önemli yerleşim yerlerinden biri olmuştur. Müzede, kentin bu 2300 yıllık uzun yerleşim tarihine ait, kimi zaman üst üste binmiş, kimi zaman iç içe geçmiş arkeolojik katmanlarını ve bu katmanların kazıları sırasında ortaya çıkarılmış eserleri görme imkânı bulabilirsiniz.

 

 

Foto: Burak Muhammet GÖKLER

About

You may also like...

Your email will not be published. Name and Email fields are required