İSTANBUL’A METRO MÜZESİ

İstanbul’un Beşiktaş semtinde yürütülen kazılarda bulunan 5.500 yıllık kurgan mezarların, metro kullanımı sırasında görülebilmesi saglanacak. Metro istasyonu kazılarında ortaya çıkarılan ve İlk tunç çağı başlangıcına (MÖ 3500-3000) ait olduğu düşünülen mezarlar için yerinde koruma ve sergileme kararı İstanbul 3 Numaralı Kültür Varlıkları Koruma Kurulunca verildi . Proje hayata geçirildikten sonra metro istasyonunu kullananlar ve istasyon çevresindekiler, üstten cam bloklardan mezarları görecek. 

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nce  yapılan açıklama, “Kazı alanında bulunan mezarlar ve buluntuların koruma kurulu kararı doğrultusunda açık hava müzesi şeklinde İstanbulluların beğenisine sunulacaktır.” şeklinde oldu. Mezarlar, İstanbul Arkeoloji Müzeleri denetiminde geçici olarak yerinden kaldırılarak istasyon çalışmaları bitiminde sergilenmek üzere yeniden yerine getirilecek.

Beşiktaş metro kazılarında bulunan 5.500 yıllık figürinler, 2018 yılında Türkiye’de yapılmış en önemli arkeolojik keşifler arasına girmişti.

İlk Tunç Çağı başlangıcına (MÖ 3500-3000) ait olduğu tahmin edilen mezarlar, İstanbul tarihi için yepyeni bilgiler sunuyor.
Orta Asya step kültürünün Beşiktaş kıyılarına ne şekilde geldiği,bu kültürün Balkanlar üzerinden mi bu indiği yoksa Anadolu üstünden mi Balkanlara geçtiği üzerinde de yoğun bir çalışma sürdürülüyor.  Karbon-14 analizleri ve mezar iskeletleri üzerindeki DNA testleri bu çalışmaları daha da güçlü hale getirecek.

Biri büyük diğeri daha küçük olan figürinler, ayak uçları birbirine değecek şekilde mezara yerleştirilmişti. Üzerlerinde kazıma bezeme bulunan figürinlerin, Anadolu’da ya da dünyada başka bir benzeri bilinmemekte.

About

You may also like...

Your email will not be published. Name and Email fields are required