Sanat Tarihi İçin En İyi 10 Dizi

İnsanlar farkında olsa da olmasa da aslında sanatla iç içe yaşamaktadır. Sanat, insanların farkında olmadan zihinlerine yerleşen bir yaşam biçimidir. Bunu bazen müzikle, bazen sinemayla, bazen resim ile bazen de mimari eserlerle hayatın içerisinde görebiliriz.

Dijital dünyada maddi sınırların kalktığı bir ortamda devletlerin ve milletlerin kültürleri insanlara özellikle de Tv, Sinema ve müzik ile aktarılmaktadır. Milletler, tarihteki benliğini yansıtmak veya nasıl lanse etmek istiyorsa o şekilde insanların gözleri önüne getiriyor. Bazen o topraklardan çıkmış ünlü bir ressam, bir mimar veya bilim insanı, bazende o topraklarda yaşamış ve toplumun soyu, atası olan devletler, insanlara  hatalarından arındırılmış bir kahraman olarak sunulmaktadır.

Senaryo yazılıp, oyuncular belirlendikten sonra işin önemli bir bölümü de Sanat Tarihi açıdır. İzleyicileri o döneme götürmek için mimari eserler, kıyafetler, dönemin teknolojiler, inançları, icatları, savaş aletleri ve bir çok unsurun kullanılması gerekmektedir.  Bu detaylar bazen senaryoların ve profesyönel oyunluğun gerisindeymiş gibi görünebilir. Ancak bizler için senaryo kadar önemlidir.

İşte sizlere kendi kültür ve sanatını anlatan diziler:

 

 

 

PAYİTAHT ABDULHAMİD

 

CARAVAGGİO

 

GAME OF THRONES

 

SPARTACUS

 

ROMA

 

VİKİNGLER

MARCO POLO

 

DA VİNCİ’NİN ŞEYTANLARI

 

The TUDORS

DİRİLİŞ ERTUĞRUL

About

You may also like...

Your email will not be published. Name and Email fields are required