SÜLEYMAN HAN’IN MEZARI BULUNDU

Ilısu Barajı ve HES projesinden etkilenen Batman’ın Hasankeyf ilçesindeki tarihi eserlerin taşınması için yapılan kazılarda Eyyubi Sultanı Süleyman Han’ın mezarı bulundu.

Batman Müze Müdürü Şeyhmus Genç’in yaptığı açıklamada, su altında kalacak eserlerin Hasankeyf Kültürel Park alanına taşınması çalışmalarının titizlikle yürütüldüğü belirtildi. Bu kapsamda 1407 yılında Sultan Süleyman Han tarafından inşa ettirildiği bilinen Süleyman Han Cami minaresinin taşındığını anımsatan Genç, şunları ifade etti: “Süleyman Han Camisi’ndeki kazılar sırasında Sultan Süleyman Han’a ait olduğu belgelenen mezara denk gelindi.Öte yandan aynı yerde Eyyubi Hanedanlığı üyelerine ait olduğu saptanan 6 mezar daha bulundu. Sultan Süleyman Han mezarı, mezar taşları, sandukası ve çıkarılan iskeletler yogun koruma tedbirlerinin ardında sonra incelenmek üzere Mardin Artuklu Üniversitesine gönderildi.”

 

Genç, Mardin Artuklu Üniversitesindeki incelemelerin ardından Süleyman Han Türbe ve sandukasının yeniden Hasankeyf’e getirileceğini ifade ederek, “Gerekli incelemeler yapıldıktan sonra Hasankeyf Müzesi’nde koruma altına alınacagını söyledi. Diger taraftan ise Sultan Süleyman Han’a ait sandukanın restorasyon çalışmaları da yine müze müdürlüğümüz bünyesinde devam etmektedir. Bunların restorasyon çalışması tamamlandıktan sonra Hasankeyf Müzesi’nin teşhire açılan bölümünde sergilenecek.” diye konuştu.

AA

 

About

You may also like...

Your email will not be published. Name and Email fields are required