Sultan II. Alâeddin Keykubad’ın Mezarı Aranıyor

Erzurum bağlı Ovaköy’ünde  köy halkı tarafından Alaeddin Bey Türbesi olarak isimlendirilen ve defineciler tarafından talan edilen türbede, Erzurum Müzesi Müdürü Hüsnü Genç başkanlığında ve Kafkas Üniversitesi Sanat Tarihi Bölümü Dr. Öğr. Üyesi Muhammet Arslan’ın bilimsel danışmanlığında yapılan 10 gün süren kazı çalışmaları tamamlandı.

Dr. Öğr. Üyesi Muhammet Arslan ile gerçekleştirilen röportajda; türbe kazısında sandukaların çıktığı  ve Erzurum Müzesine taşındığını, bir sanduka üzerinde Sultan Alaeddin isminin okunduğunu, bununla birlikte toplamda sekiz mezar ile birlikte önemli bulguların ortaya çıkarıldığını ifade etti. Mezarlardan birisinin Sultan’ın annesi Gürcü Hatun olduğu, diğerinin ise bizzat Sultan’a ait olduğunu dile getiren Arslan, kazı esnasında ortaya çıkan kemiklerin dna testinden sonra kesinlik kazanacağı söyledi.

 

Yapılan araştırma ve incelenen çağdaş kaynaklardan hareketle Sultan II. Alaeddin Keykubat döneminde taht kavgalarının yaşandığı, Sultan’ın ise bölgedeki konaklama esnasında zehirlenerek öldürüldüğü düşünülüyor.

Dr. Öğr. Üyesi Muhammet Arslan’ın resmi hesabından yapmış olduğu açıklama ise şu şekilde;

About

You may also like...

Your email will not be published. Name and Email fields are required