Tolstoy’un Mezarı-Harika Gökçe Birgin

Harika Gökçe Birgin Sanatın Yolculuğu için ”Tolstoy’un Mezarı” yazısını yazdı.Kendisine teşekkür eder,yazısını okumanızı tavsiye ederiz.

Tolstoy’ un Mezarı

Eskiden olsa belki bilmezdik.. Gelişen teknoloji, bilgilerimizi daha canlı hale getiriyor.

Tolstoy’ un mezarını da görebiliyoruz.

Yeryüzünde bir sürü mezar vardır da; Tolstoy’ un gibisi yoktur sanırım.Düşündürüyor insanı, iz bırakıyor ve sanki zaman bir an için duruyor resmine bakınca.

Yemyeşil bir doğada,yeri cenneti hatırlatıyor.

İnsan buraya bakınca ” hayatta sade bir şeyler olmalı”diyor.

Tolstoy’un eserleri ile bugün bireysel ya da küresel olarak yaşadığımız sıkıntılar birlikte düşünülürse;tarihler değişse de, insanda değişmeyen özellikler olduğunun ispatı oluyor.MS 2017 yılında da  dünyada; mazlumlar ve zalimler, aşıklar ve maşuklar, korkaklar ve cesurlar, zenginler ve fakirler,cömertler ve cimriler ,kıskançlar ve kimsenin yaşamında gözü olmayan insanlar var.Teknoloji değişse de; insandaki bu hisler ve bu hislerin belirip kaybolmaları; bu zıtlardan hangisinin galip gelip gelmeyeceği; kişiden kişiye bir dinamik halinde süregidiyor.

Tolstoy bir öz  arıyor.Gerçek yaşamında varlık öylesine bunaltıyor ki ;ruhunu sadeleğe ulaştıracak ,bir yokluk arıyor.

Samimi bir inanç arıyor.Aradığını  Hz.İsa’ da da; Hz.Muhammed’ de de buluyor.Çabalayışına bakılırsa;peygamberlerin davet ettiği erdemli yola inanıyor.

İstediği sadelik ve öz için ;hizmetçilerini, eşini, yaşamak istemediği lüks yaşamı terkedip;82 yaşında hasta haliyle yollara düşüyor,vefat ediyor.

Hz.İsa’ da  bulduğu eşitlik ve barışı;çağının kilise anlayışında göremediği için itiraz ediyor;kilise tarafından aforoz ediliyor.Muhtemelen bunu da çok önemsemiyor.

Ve başında bir taş olmadan;kimliği ,dini neydi belli olmadan; bütün bir insanlık tarihine, mezarıyla bir his veriyor.

Sadece bir his…

Harika Gökçe Birgin

You may also like...

One thought on “Tolstoy’un Mezarı-Harika Gökçe Birgin

  1. Ekrem baytap

    Eylül 7, 2018 at 8:46am

    Mükemmel bir ruh ve kamil Tolstoy. Bedenen büyük bir cenderenin içinde cehennemi yaşasa da, ruhu hep cennet e sukün içindeydi. Tıpkı şu an mezarının etrafında bulunduğu cennet gibi. O ruh huzur içinde dinleniyor. Tolsto’yu güzel anlatıyor o mezar.

  2. Zizu

    Nisan 21, 2019 at 3:41am

    Adama helâl olsun komünist Rusya da çıkmış kral çıplak diye haykırmış kabrinde haç olmayışı ve yazdığı eserlerden de anlaşılıyor islamla şereflenmiş

Your email will not be published. Name and Email fields are required