Zeugma Mozaikleri iade edilsin

Türkiye’den ABD’ye götürülen ve 47 yıldır Wolfe Sanat Merkezi’nde sergilenen 1900 yıllık 12 Zeugma mozaiği için harekete geçildi. Türk yetkililer, mozaikleri için FBI’dan destek istedi.

Türkiye, ABD’deki Wolfe Sanat Merkezi’nde 47 yıldır sergilenen 12 parça Zeugma Mozaikleri için iade girişimleri başlattı. Meclis’te kurulan Araştırma Komisyonu’nun taslak raporuna yansıyan bilgiye göre, Bowling Green Üniversitesi’nde bulunan bir öğretim üyesinin Wolfe Sanat Merkezi’nde 47 yıldır sergilenen ve M.S. 2. yüzyıla tarihlenen 12 mozaik panelin Zeugma’dan çalınmış olabileceği ihtimalini gündeme getirmesiyle, mozaiklerin kökenine ilişkin iki akademisyen tarafından rapor hazırladı.

Hürriyet’in haberine göre, her iki raporda da mozaiklerin Zeugma’ya ait olduğu bildirildi. Türk yetkililer bunun üzerine FBI ve müze yetkilileriyle irtibata geçti. Türkiye, ABD’den “Karşılıklı iyi niyet çerçevesinde mozaiklerin iadesi konusunda girişim başlatılmasını” istedi. FBI konunun özel hukuk kapsamına girdiği belirtilerek, “Ancak cezai soruşturmaya esas teşkil edebilecek, kanıtlanabilir bilgi bulunması halinde FBI’a başvurulabileceği” yanıtını verdi. Bunun üzerine Bowling Green Üniversitesi yetkilileri de Türkiye’den “mozaiklerin Türkiye’de ne zaman, nasıl bulunduğu ve yurtdışına ne zaman ve nasıl kaçırıldığı konusunda bilgi ve belge sunulması” talep etti.

Hürriyet

You may also like...

Your email will not be published. Name and Email fields are required