Einstein’a ait 110 belge ilk kez sergilendi

Nobel ödüllü ünlü fizikçi Albert Einstein tarafından yazılan 110 belge ilk defa Kudüs İbrani Üniversitesi’nde gün yüzüne çıkarıldı.

 

Amerika’da yaşayan Crown Goodman ailesi, Alman fizikçi bilim adamı Eistein’ın kaleme aldığı ve daha önce yayımlanmadığı belirtilen 110 belgeyi Kudüs İbrani Üniversitesi’ne bağışladı.  Bu belgeler arasında  bazı bilimsel yazıların yanı sıra 1935’te oğlu Hans Albert’e gönderdiği bir mektup yer almakta.

İkinci Dünya Savaşından  önce, İsviçre’de bulunan oğluna gönderdiği mektupta Einstein, Avrupa’da yaşanabilecek bir savaştan endişe duyduğunu ifade ederek, “Almanya’da da işlerin değişmeye başladığına inanıyorum. Birinci Avrupa Savaşının başlamamasını ümit edelim. Alman silahlanması çok tehlikeli olabilir fakat başta İngilizler olmak üzere Avrupa’nın geri kalanı meseleyi ciddiye alıyor. ifadelerine yer veriyor.

1921’de Nobel Fizik Ödülü’ne layık görülen Albert, 14 Mart 1879’da Almanya’nın Ulm kentinde dünyaya gelmiş  görelilik kuramını geliştirmiş, kuantum mekaniği, istatistiksel mekanik ve kozmoloji dallarına önemli katkılar sağlamıştı.

 

 

Kaynak: ntv

 

About

You may also like...

Your email will not be published. Name and Email fields are required