Çıplak Mona Lisa’yı Leonardo Da Vinci çizdi iddiası

Leonardo Da Vinci tarafından resmedilen Mona Lisa tablosundaki kadına benzerliğiyle dikkat çeken ve Çıplak Mona Lisa olarak bilinen Monna Vanna adlı  çalışmanın Rönesans ressamı tarafından çizildiği iddia edildi.

 

Leonardo Da Vinci’nin eserler hakkında dünyadaki en geniş koleksiyona sahip olan Louvre Müzesi’nde uzmanlar, Çıplak Mona Lisa olarak bilinen Monna Vanna üzerinde yaptıkları incelemede, bu çalışmanın’da Da Vinci  tarafından yapıldığıyla ilgili önemli bilgilere rastladı.

 

Louvre Müzesi C2RMF Laboratuvarı’nda yapılan mikroskobik araştırmada, yarı çıplak kadını tasvir eden çalışmanın sol üstten sağ alta doğru çizildiği tespit edildi. Bu bilginin, çizimin solak bir ressam tarafından yapıldığının işareti olduğu belirtildi. Da Vinci’nin dünyanın en ünlü solak ressamı olduğu uzun yıllardır biliniyordu.

 

Paris Müzesi yöneticilerinden Mathieu Deldicque konuyla ilgili olarak “Yüksek bir ihtimalle çizimin büyük bir kısmını Leonardo yaptı” dedi.

 

Kaynak: ntv

About

You may also like...

One thought on “Çıplak Mona Lisa’yı Leonardo Da Vinci çizdi iddiası

  1. Pınar Akın

    Nisan 27, 2021 at 7:29pm

    Kesinlikle böyle bir resim çizmemiştir. Onun hakkında yalanlar uydurmaktan vazgeçin. Leonardo Da Vinci, son derece asil ve benzersiz bir dahiydi. Ancak can ve mal güvenliği olmadığı için kılık ve isim değiştirmiş, masum bir müslümandı.

Your email will not be published. Name and Email fields are required