Kayıp Stel için soru önergesi verildi

Konya’nın Ereğli ilçesinde kaybolan Geç Hitit dönemi mezar steli için,CHP Konya Milletvekili Mustafa Hüsnü Bozkurt  soru önergesi verdi.

Kültür ve Turizm Bakanı Nabi Avcı´nın yazılı cevaplaması için verilen önergede şu sorular yer aldı:

-Bakanlığınızın bahsi geçen konudan haberi var mıdır; yetkili birimlere talimat verilerek soruşturma başlatılmış mıdır; başlatılması planlanmakta mıdır?

-Ereğli Cumhuriyet Savcılığı´nın başlattığı soruşturma kapsamında kimlerin ifadesi alınmıştır; konu dâhilinde tutuklanan ya da gözaltına alınan kişi ya da kişiler var mıdır?

-Arsa sahibi Muzaffer Yaramış´ın iddia ettiği üzere inşaatın durdurulmadığı doğru mudur; doğru ise gerekçesi nedir?

-Tarihi stelin bulunduğu iddia edilen inşaatın müteahhidi Âdem Aksoy´un, define kazısı izni istediği, müze yetkililerinin de hakkında kaçak kazı yapmaktan tutanak olduğu gerekçesiyle Aksoy´a izin vermediği doğru mudur?

-Arsa sahibi Muzaffer Yaramış´ın geceleri inşaatta gizli tünel kazıldığını ve kaçak kazı yapıldığını polise ihbar etmesine rağmen, emniyet yetkililerinin konuyla ilgilenmediği doğru mudur?

-İnşaat alanında bulunduğu belirtilen Hitit dönemine ait yaklaşık 2 bin 700 yıllık stelin Adana´da 6 milyon TL´ye satıldığı iddiası araştırılmakta mıdır; iddia ile ilgili olarak Adana´daki yetkili birimlerle irtibata geçilmiş midir?

Bu sorularının bir an önce yanıtlanıp gerekenlerin yapılmasını istiyoruz

You may also like...

Your email will not be published. Name and Email fields are required