Melk Manastırı

Barok manastır mimarisinin en hoş örneklerinden Melk Manastırı, 1702-36 yıllarında Avusturya‟da Tuna Nehri kıyısında bölgeye hâkim bir tepe üzerinde Jakob Prandtauer tarafından yapımına başlanmış ancak onun ölümü üzerine gezginci İtalyan usta sanatçılar tarafından tamamlanmış bir Benedikten manastırıdır. Burada Alman manastırının özelliğini, oturulacak kısımla kilisenin birleştirilmesini bulmaktayız. Kilise ve manastır kayaların üzerinde ayrılmaz bir bütün olarak yükselmesi ile dikkatleri üzerine çekmektedir. Yapı kompleksinin bütününe kilisenin iki kulesi ve kubbesi hâkim durumdadır.

 

Dış mimarideki derece derece artan süsleme iç mekâna geçince her türlü sınırın kalktığı etkileyici bir niteliğe kavuşmaktadır. Mekân adeta hareket halindedir. Duvarlar, bir öne bir arkaya dalgalanma hissi veren hafif iç bükey ve dış bükey bölümlerden oluşmakta ve gezginci İtalyan ressamlar tarafından resimlendirilen tavanlar, bulutlar arasında uçuşan meleklerle dolu cennet resimleriyle sınırlarını aşarak gökyüzüne açılır bir halede göz alıcı bir düzenlemeye sahiptir. Kiliseye giren adeta kendini bu dünyadan soyutlayarak öteki âleme geçiş yapmakta, melek tasvirleri, haraketli cephe düzenlemesiyle, bu etki daha da artırılmaktadır. Aynı etki avlusuna bakan cephelerdeki alınlık düzenlemelerinde de kendini göstermekte alışıla gelmiş üçgen alınlık yerinde tanımlanamayan geometrik düzenlemeler içine yerleştirilen resimlerle ve özellikle de iki renkli örgü sistemiyle etkileyici hava manastırın bütününe hâkimdir.

 

Manastırın hemen her bölümünde giriş kapısında, kütüphanede, spiral merdivenlerinde, kendini gösteren Barok düzenlemeler özellikle kilisenin içinde daha da yoğun bir şekilde kendini göstermekte, süslemede ki altın yaldızlı ve karmaşık girift düzenlemeler Rokoko ‟ya doğru giden uygulamalar olarak karşımıza çıkmaktadır. Barok Mimarinin etkileyici ve zengin düzenlemesinin sadece burjuva çevresinde uygulanışı halka inmeyişi bu manastırda adeta zirveye ulaşmış, manastıra gelen halk, bütün düşüncelerinden uzaklaştırarak böylece daha kolay etkilemeye çalışılmıştır.

About

You may also like...

Your email will not be published. Name and Email fields are required