Milattan Sonra Beşinci Yüzyıl-Harika Birgin

Harika Gökçe Birgin Sanatın Yolculuğu için ”Milattan Sonra Beşinci Yüzyıl” yazısını yazdı.Kendisine teşekkür eder,yazısını okumanızı tavsiye ederiz.

MİLATTAN SONRA BEŞİNCİ YÜZYIL
Bu yüzyılda Batı Roma yağmalardan korunmaya ve kurtulmaya çalışmış,çok direnemeyerek yıkılmıştır.
Roma çeşitli defalar yağmalanmıştır.Kavimlerin Avrupa içinde kendine yer bulma çabaları devam etmektedir.

İskenderiye Mısır’da Hypatia önemli bir bilim insanıdır.Matematik konusunda önemli eserler ve teoriler üretmiştir.Astronomi bilgisi çağıyla denktir.Eğitimini Platon felsefesi üzerine Atina da tamamlamış,İskenderiye’ye dönmüştür.Ortaçağın karanlık atmosferinde vahşice ve haksızca yaşamına son verilmiştir.

Bu yüzyılda Hint Okyanusu’nda Afrika Kıtası’ndan Çin’e deniz yolculukları yapılabilmektedir.Hindistan’dan Çin’e Budizm ulaşmıştır.Budizm’in temeli olan

Siddhatta Gautama’nın farklı ve güzel bir hayat hikayesi vardır.

Siddhatta Gautama

İsminin anlamı:Amacına ulaşmış şeklindedir.Hz.İsa’dan beş yüz altmış küsur yıl önce doğduğu tahmin edilmektedir.Nepal- Hindistan sınırında bir şehirde dünyaya gelir.

Babası kabilesinin kralıdır.Kral ,oğlunu yarınların kralı olarak saraydan uzaklaştırmadan ve dünyadaki hiçbir olumsuzluğu bilmeden büyütür.Siddhatta evlenir,çocuğu olur ve dış dünyada yaşlıların hastaların fakirlerin yardıma muhtaç insanların olduğunu görünce bundan çok etkilenir.Kendini insanlığa adar.

Çocuğunu,eşini,yaşadığı şehri terk ederek bir kendini bilme yolunda bir yolculuğa başlar.Çilekeşlerle dolaşır.Din adamlarıyla görüşür.Kendi yolunu bulmaya çalışır.’’Orta yol’’ diye tanımladığı,derin düşünme zamanlarıyla yoluna devam eder.Derin düşünme-meditasyon yaparken nefret hırs ve cahillik gibi sıfatlardan uzaklaşır.Tecrübe ve bilgeliğini insanlara aktarmaya başlar.İnsanların hiçbirini diğerinden ayırmaz ve çok sevilir.Zamanla halk arasında Buda ismiyle heykeli yapılarak tapınılan biri haline gelir.Kaynakların aktardığından anlaşılan bu şekildedir.

Yaşamının iz düşümleri kendisinden sekiz yüzyıl sonra yaşayan İbrahim bin Ethem’e ne kadar benzemektedir…
O da varmak istediği kemalat için tahtını,çocuğunu ve yaşadığı şehri terk ediyordu.
O da ‘’orta’’ yol üzere yaşamaya çalışıyordu.

Bir farkla ki İbrahim Bin Ethem bir Allah dostu olarak tarihte yerini alırken,Siddhatta çok sevildiği için ilah konumuna yükseltilmişti.

Hayat hikayesinde anlaşılan şehrine bile kral olmak istemediği,insanlara rehberlik etmeyi yaşamının en büyük gayesi saydığıdır.

Gelecek yüzyıl dünyaya mucizeleriyle HzMuhammed a.s. gelecektir.

Acaba neler yaşanacaktır?

Harika Birgin

You may also like...

Your email will not be published. Name and Email fields are required