KADAVRADAN RÖNESANS UÇLARINA: MİCHELANGELO’NUN DAVUT HEYKELİ

Tam adı ile Michelangelo di Lodovico Buonarroti Simoni; 6 Mart 1475 ve 18 Şubat 1564 tarihleri arasında yaşamış, İtalyan kökenli, dünyaca ünlü rönesans dönemi ressamı, heykeltıraşı, şairi ve mimarıdır.

 

MİCHELANGELO ile ilgili görsel sonucu

“Hiçbir Buonarroti sadece ellerini kullanarak hayatını kazanmayacak.” evet işte bu sözler ünlü davut heykelinin heykeltraşı Michelangelonun babasına aittir.

1501’de Floransa’ya davet edildi.Kendisine Santa Maria del Fiore Kilisesi’nin avlusunda yatan kocaman bir mermer blok gösterildi. Onu 4 ay boyunca 7 metre boyundaki mermer bloga bakmaya itende babasının sözleri olsa da  o bir alternatif bulup sanatını ellerini kullanmadan icra etmeyi ögrenmiştir.  Agostino di Duccio’nun  üstünde çalışmaya yeltenip 10 yıl sonunda Antonio Rossellinoya devrettigi blok michelangeloya ulaştıgında üzerinde oynanmış halde 40 yıl bekletilmişti.  O yıl Floransa’nın şehir yönetimi, Floransa Katedrali‘nin çatı hattını heykellerle donatmaya karar vermişti. Michelangelo’yu da bir heykel yapmakla görevlendirdiler.Michelangelo’ya iki yıl süre tanımışlardı. Fakat o dört yıl uğraştı ve ortaya 7 metre boyunda bir şaheser çıkardı. «Davud», o kadar çok beğenildi ki, Leonardo da Vinci, Botticelli, Filippo Lippi, Perugino ve Piero di Cosimo’dan oluşan bir jüri tarafından şehrin en önemli yerine diktirilmesi uygun görüldü. Ve böylece Palazzo della Signoria’nın önünde duran, ünlü heykelci Donatello’nun yaptığı «Judith» adlı heykel kaldırıldı ve onun yerine yerleştirildi.

Bu eserin ustalıkla işlenmesi dışında onu ayrı kılan başka bir özellikle Davut çoğunlukla Goliath’ı yendikten sonra tasvir ediliyorken  Michelangelo’nun Davut’uysa tam olarak yüzleşmeden öncesini ele alır bunu Davut’un rahat ama tetikte duruşundan ve yüzündeki gergin ifadeden anlayabiliyoruz.Heykel, ilk bakışta dini bir figüre benzemese de sol omzunda tuttuğu sapanı ve sağ elindeki taşı görebilirsiniz.Öte yandan Davut’un sağ elinin orantısız şekilde büyük olduğunu fark edebilirsiniz. Michelangelo’nun bunu, Davut’un lakabı manu fortis yani kuvvetli eli vurgulamak için bilinçli bir şekilde yaptığı düşünülüyor.

 

Davut Heykeli, durduğu yer sebebiyle de olsa gerek kısa sürede özgürlüğü ve cumhuriyetçi fikirleri temsil eden bir politik figür haline geldi ve heykel de İtalya’nın karışık politik atmosferinden payını aldı. Bir kez toplum önüne ilk çıktığı yıl, bir kez de 1527’de olmak üzere politik protestolar esnasında heykele de saldırıldı. İlk seferde çok zarar görmemiş olsa da 1527’de Davut’un sol kolu üç parçaya ayrıldı.1873’e kadar Palazzo Vecchio’nun önünde girişinde duran Davut, hava olaylarından da kötü etkileniyor ve aşınıyordu. Bu nedenle 1873 yılında Galleria dell’Accademia’ya taşındı fakat bir kopyası halen Palazzo Vecchio’nun girişinde duruyor.

‘İyi sanatçı, sadece mermerin içindekini düşünür; taşın içinde uyuklayan figürleri serbest bırakmak içinse büyüyü yalnızca heykeltıraşın eli bozabilir.’ peki bu sözlerin sahibi michelangelonun rönesans sanatını ve özelde heykel sanatının bu uç eserini yapmaya muktedir kılan neydi?

Bunu cevabı  13-14 yaşlarındayken Floransa’da dönemin hükümdarı olan Lorenzo de Medicitarafından keşfedilmesidir diyeliriz.  Sanata ve sanatçılara verdiği değerle bilinen Muhteşem Lorenzo onu sarayında ağırladı ve dönemin ünlü heykeltıraşı Bertoldo di Giovanni tarafından eğitim almasına olanak sağladı.

Michelangelo, medici ailesini ayrıcalıklarını sanatı için olumlu yönde kullanmış pek çok insan için dayanılmaz olan kadavra inceleyerek geçirdi ; çünkü ona göre vücut ruhun fiziksel temsiliydi. Katolik Kilisesi’nden aldığı özel izinle kadavraları inceleyerek anatomi öğrendi ve bu anatomik bilgiyi sanatsal bir atılıma dönüştürdü.

 

 

1555’te, ancak 10 yıl sonra tekrar ele alacağı ve tamamlamadan öleceği «Pieta» isimli heykel grubuna başladı. «Hiçbir düşüncem yoktur ki ölüm fikriyle şeklini bulmuş olmasın» diyen büyük sanatçı 18 Şubat 1564’te, 89 yaşında öldü. Floransa’da Santa Croce Kilisesi’nde, Dante Anıtı’nın yanına gömüldü.

About

You may also like...

Your email will not be published. Name and Email fields are required