Pazırık Halısı

1949 yılı yazında Sergei I. Rudenko’nun başını çektiği bir grup Rus arkeolojist Siberya’da Altay dağları tepelerinde bir buz mezar açtılar. Bu mezarda daha sonra dünyanın en ünlü dokuma halısı ünvanını alacak olan bu halıyı buldular.

Pazırık (Pazyryk) – Yerel Telengit dilinde ölüler vadisi anlamına gelir ve denizden 1,600 metre yükseklikteki Avrasya kıtasının Altay bölgesindedir. Bu vadiden kurgan adı verilen 14 mezar çıkarılmıştır. İlki 1929 yılında çıkarılan bu mezarlardan yedisi 1940 yılında açılmıştır. Bu açılan kurganların 5 tanesi büyük ve özel bir yapıdadır. Bu kurganların M.Ö. 5. ve 4. yüzyıllarda yapıldığı sanılmaktadır. Bu kurganları yapan kültürlere de yerli Sibiryalılar Pazırık adını vermişlerdir.

Günümüzde Rusya’da St. Petersburg Arkeoloji ve Hermitage müzesinde saklanan Pazırık Halısından alınan materyaller Rus ve İsviçre’deki bilim adamları tarafından karbon testine tabi tutulmuş ve çıkan sonuçlar halının M.Ö. 383-200 yılları arasına ait olduğu saptanmıştır.

Pazırık halısının günümüze böyle bozulmadan gelmesi içinde bulunduğu mezardaki suyun donmuş olması ve böylece bozulmadan korunmasındandır. Halı bir buz topu olarak bulunmuş ve çözüldüğünde birkaç yırtık ve kayıp bir köşesi dışında çok iyi durumda dokunmuş simetrik bir el halısı olduğu gözlenmiştir. Halının yün lifleri çok iyi durumda ve halen elastikiyetini korumaktaymış. Halı özel yöntemlerle yıkanmış, kurutulmuş ve üzerine alkol, jelatin ve gliserin içeren özel bir karışım sıkılmıştır. Pazırık halısı bu haliyle başka bir bakım görmeden 1950’den beri St. Petersburg Hermitage müzesinde sergilenmektedir. Pazırık halısı nerdeyse kare boyutlarındadır. 1.83 x 2.00 metre dikdörtgen şeklindedir.Her desimetre karesinde 3600 düğüm vardır. Her bir metrekarede 360.000 düğüm vardır. Bu sayı modern halılardaki düğüm sayısını geçer.Pazırık halısında toplam 1.250.00 düğüm vardır.Bu çift düğümler simetrik bir yapıya sahiptir ve genellikle TÜRK düğümleri olarak adlandırılır.

Halı sadece 2 mm kalınlığındadır. Sofistike tasarımı, halı üreticisinin büyük teknik becerileri ve sanatsal bir vizyona sahip olduğunu kanıtlar.

Pazırık Halısının orta detayındaki diagonal kroslar üzerinde lotus motiflerde biten düz korsları kapsayan 24 karesinden 2 tanesi.

2. kenar motiflerini süsleyen damalı geyiklerin detayı

 

You may also like...

Your email will not be published. Name and Email fields are required