Tac Mahal

Türk-İslam mimarisinin en önemli anıt mezarlarından biri olan Tac Mahal, Şah Cihan’ın (1628-1658) 30 yaşında ölen eşi Mümtaz Mahal için Agra’da yaptırmıştır. 1630’da yapılmaya başlanan türbe 1647 tarihinde tamamlanabilmiştir. Yapının mimarı olan Ahmed, Mimar Sinan’ında yetişmesinde etkili olan Türk mimar Yusuf’un oğlu olması oldukça dikkat çekicidir. Ancak süsleme programında Venedikli Jeromino Veroneo olmak üzere Avrupalı sanatçılardan faydalanıldığı bilinmektedir.

95×95 m. ölçülerinden ak mermerden yapılan kabir, bir taraçanın ortasındadır. Her bir köşesinde tepelerini, sütunlara dayalı birer küçük kubbenin örttüğü  39 metre boyunda zarif bir minare yükselen bu taraça 6 metre yüksekliğe sahiptir. Bu da kırmızı kum taşı ile döşeli 250×110 m. ölçüsünde ve 1,30 m. yüksekliğindeki kürsü denilen alanda geniş bir seki üzerinde bulunmaktadır.

Türbe, köşeleri pahlanmış sekizgen bir form ortaya koymaktadır. Kubbesi dünya tarihinde önemli yüksekliğe sahip bir ölçüye sahip olup toplamda 75 metredir. Armudi biçimdeki kubbenin içinde ayrıca daha basık kubbe bulunmaktadır.

Türbenin dört yüzü,  Selçuklu ve Timurlu üslubuna uygun tarzdadır. Mukarnaslı taç kapıları ayrıca  dikkat çekmektedir.

Kaynak: Suut Kemal Yetkin, İslam Ülkelerinde Sanat

About

You may also like...

Your email will not be published. Name and Email fields are required