Versailles Sarayı

XIV. Louis tarafından 1660-1680 yıllarında yaptırılan bu saraya ilk olarak bir av köşkü niteliğinde ki bir yapının değiştirilmesiyle başlanmıştır. Önce küçük bir ilave ile iki yan kanat yapılmıştır. 1668‟de ise Luis Le Vau‟ya sarayın yapım işi verilmiştir. Le Vau, büyük bir sanatçı grubu ile çalışmalara başlayarak, XIV. Louis‟in gücünün simgesi haline gelen yapıyı ortaya koymuşlardır. 1678‟den sonra sarayı genişletme çalışmalarını ise F. Mansart‟ın yeğeni, Jules Hardouin Mansart yapmıştır. Sarayın muhteşem kuzey ve güney kanatları bu dönemde eklenmiştir. Böylece saray, hükümetinde içinde çalışacağı büyük bir yapıya dönüşmüştür. Çok büyük paralar harcanarak yapılan bu sarayda 1000 asil, 4000 hizmetli ve çeşitli müştemilatlarda kalan çalışanları ile 9000 asker bulunmaktadır.

Bu nedenledir ki Avrupa‟nın en büyük sarayı ünvanını kazanmıştır. Muhteşem bahçesinde, iki yanı ağaçlı yollar, çeşmeler, teraslar, antik vazo ve heykel kopyaları, geometrik düzenlemeli bahçeler ve çiçeklerle dolu zengin tezyinatıyla olağanüstü bir niteliğe sahiptir. Avrupa‟nın bir çok yapısına prototip niteliği kazanan sarayın cephesi, Mansart ve Le Vau‟nun eklemeleriyle 400 m. geçmiştir.

Versailles Sarayı, Louvre Sarayı‟nda olduğu gibi düzlem bütünlüğünden ayrılmayarak bahçe ile uyum içinde bir düzenlemeye sahiptir. Saray rustik örgülü zemin kat, üzerinde sütun sıralarından oluşan ikinci kat ve çatı katından oluşmaktadır.

Saraydaki dekorasyonun çoğu Le Brun‟a aittir. Özellikle “Aynalı Salon” ihtişamıyla göz kamaştırmaktadır. Bu salonda mermer, bronz, kakmalı veya yaldızlı pirinç ve bakır gibi değerli malzemeler kullanılmıştır. Salonun tavanı Le Brun‟a ait panolar şeklinde muhteşem freskolarla kaplıdır. Mansart‟ın yapmış olduğu bu salon, 11.00×70.00 m. ölçülerindedir. İki uzun duvarı boyunca yeşil mermerden korint başlıklı süs payeleri aralarda ise yuvarlak kemerlerle bağlantı kurulmuş, bu kemerlerin içleri ise iç tarafta kristal aynalarla kaplanmıştır. Bahçe tarafındaki pencerelerden giren ışık aynalardan yansıma yaparak içerinin aydınlığını artırmaktadır.

Aslında Versailles Sarayı, süsleyici ayrıntılarından çok, muazzam büyüklüğüyle Barok sayılır. Orta katın orta bölümünü, tepesindeki heykeller bulunan çatı katını, bir sıra iyon sütun dizisiyle vurgulanan cephedeki etkileyici düzen, yan kanatlarla birleşerek, sarayın önündeki havuzla bütünleşen muhteşem bir görüntü oluşturması, XIV. Louis‟in gücünü ortaya koyan bir sanat şaheseri olarak karşımıza çıkmaktadır.

Bahçesi

15. yüzyılda İngilizlerle 100 yıl süren savas yıllarının ardından istikrara kavusan Fransa’da aristokratlar İtalya’daki sanat gelismeleriyle ilgilenmeye baslamıslardır.

Bu konudaki en önemli gelisme Kral 8. Charles’in 1545 yılında İtalya’ya yaptığı bir gezi sırasında gördüğü ve ‘yeryüzü cenneti olması için sadece Adem ve Havva’sı eksik’ diye  nitelendirdiği İtalyan bahçeleri ve Rönesans hareketlerini  görmeleri için bu ülkeye 21 sanatçısını göndermesiyle baslamıstır.

Bu sanatçılar Fransa’ya dönüslerinde beraberlerinde getirdikleri çok sayıdaki sanat eseri ile edindikleri fikirleri ülkelerinde uygulamaya koymuslardır.

  • Kral 12.Louis de daha ileri giderek bazı İtalyan sanatçılarını ve bahçe mimarlarını ülkesine davet ederek onlardan uygulama yapmalarını istemiş, bunun üzerine aralarında ünlü sanatçı Mercoliano’nun da bulunduğu çok sayıda sanatçı Fransa’ya gelmiştir.
  • Ancak Rönesans bahçelerinin ayırıcı özelliği olan birlik ve ahenk fikri Ortaçağ şatolarında yer alamamış ve Fransa’da birçok şato bahçesi bir Ortaçağ-Rönesans karışımı olmaktan öteye gidememiştir.
  • Daha sonra gelen Fransız kralları özellikle I. Francis ve II. Henry zamanında Gotik esas üzerine Rönesans bezemesi olarak tarif edebileceğimiz  yeni bir  mimari tarzı geliştiren Fransızlar zamanla bu iki özelliği kullanarak zarif ve göz alıcı bir stil (barok stili) ortaya çıkarmışlardır.

Barok döneminde şehir plancısı J.H. Mansart kentleşme ve peyzaj mimarı Andre Le Notre bahçe düzenleme alanlarında önemli eserler vermişlerdir.

Geometrik desenlerler ve kıvrımlı hatlar ile bahçeler zemine göre oluşturulmuştur

About

You may also like...

Your email will not be published. Name and Email fields are required