Zeus ve İo

Argos kralı İnakhos’un kızı İo, Argos şehrindeki Hera tapı­nağının rahibesidir.

Zeus, İo’yu bulut biçimine girerek elde eder. Bunun farkına varan kıskanç Hera, kocasından hesap sorunca, Zeus, bu güzel kızı tanımadığını söyler. Ama bu arada İo’yu beyaz bir ineğe dönüştürmüştür. Bu yalana kanmış görünen Hera, bu güzel ineği kendisine armağan etmesini söyler kocasına, Zeus, ister istemez yerine getirir bu dileği.

io

Hera ise, yüz gözlü Argos’u bekçi diker İo’nun başına. Argos, uyuduğu zaman bile yalnızca elli gözüyle İo’yu gözlüyordu. Zeus, sevgilisini kurtarma yollarını arar. Bir zeytin ağacına bağlı olan İo’yu canavardan kurtarsın diye Hermes’i yollar. Hermes, köylü kılığına girerek yeryüzüne iner. Elinde büyülü değneği ve kavalıyla Argos’un yanına gider. Canavar, Hermes’in anlattığı öykülerden, çaldığı parçalardan o denli hoşlanır ki, sonunda yüz gözünü de yumarak uykuya dalar. Hermes, bu fırsatı kaçırmayıp canavarı öldürür.

argos

Argos’un gözleri kaybolmaz. Hera, görev kurbanı olan Argos’un gözlerini alarak kendisine kutsal olan tavuskuşunun kuyruğuna serpiştirir.

juno-argos

Ak inek de kaçmıştır bu arada. Ama Hera bir at sineği takar hayvanın pe­şine. İnek kaçar, sinek kovalar. Bir yandan da durmadan sokar. İo ise, çılgınlar gibi, bir oraya bir buraya koşar. Böylece bir çok ülke dolaşır, pek çok deniz geçer. Geçtiği ilk denize İonya, ilk boğaza da “İnek Geçidi” anlamına gelen Bosporos denir. Sonunda Nil kıyılarına varır. Orada Zeus tarafından tekrar insan kılığına sokulur ve Ephapos adlı bir de çocuğu olur

 

 

 

You may also like...

Your email will not be published. Name and Email fields are required